Авганистан: Четворица загинати во самоубиствен напад – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Авганистан: Четворица загинати во самоубиствен напад

Најмалку четири лица загинаа, а осум се ранети во самоубиствен бомбашки напад во шиитска џамија во Кабул, Авганистан. Одговорноста за нападот ја презеде Исламската држава (ИД), соопштија авганистанските власти.

Напаѓачите го активирале експлозивот во кујната на џамијата, откако полицијата не им дозволила да влезат на местото каде имало голем број на верници.

Во нападот загинале тројца цивили и еден војник.

Џихадистите од ИД, во главниот град на Авганистан за време на Рамазанот извршија повеќе слични напади во Кабул.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Малолетник нападнат во Скопје

Неколку непознати лица нападнале малолетник во Скопје – соопшти денеска МВР. Инцидентот се случил вчера ...

Пожарникар загина за време на снимање филм со Брус Вилис

Триесет и седумгодишен пожарникар загина, а двајца негови колеги се повредени на местото каде што се ...