Австрија најуспешна нација на СП во скијање – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Австрија најуспешна нација на СП во скијање

Со слаломската трка во машка конкуренција заврши Светското првенство во алпско скијање што се одржа во Сент Мориц – пренесува Алфа тв.

Австријците се најуспешна нација со девет медали, од кои три злата. Домаќинот Швајцарија освои вкупно седум, а по три пати на подиумот се искачија натпреварувачите од Франција и Канада.

Македонија ја претставуваа вкупно шест натпреварувачи. Кај дамите единствена беше Лидија Симјановска и таа успеа да се квалификува за финалните трки во слалом и велеслалом, но не го комплетираше првото возење додека од петте репрезентативци во машка конкуренција финале обезбедија Антонио Ристевски во слалом и Лука Божиновски во велеслалом, но и двајцата не успеаја да стигнат на целта по првата трка.

Би те интересирало и

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...

По скандалот со Фејсбук, измамите ќе чинат многу скапо, најави еврокомесарот за правда

Следниот скандал сличен на тој со Фејсбук, после мај може да чини многу скапо, предупреди ...