Адаптирано возило за Здружението на граѓани „Мобилност“ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Адаптирано возило за Здружението на граѓани „Мобилност“

Адаптирано возило денеска доби Здружението „Мобилност“ во кое членуваат лицата со хендикеп од општините Велес, Градско и Чашка. Возилото во вредност од над 20 000 евра е дел од проектот финансиран од амбасадата на Германија, компанијата „Дрекслмајер“, Божиќниот базар на германската Амбасада во Скопје и општина Велес. На денешното примопредавање присуствуваше и германската амбасадорка Кристине Алтхаузер.

„Ние се приклучивме кон овој проект, кој е многу важен за лицата со посебни потреби на кои сакаме да им помогнеме и да им го олесниме животот. Со овој проект ќе им се овозможи на лицата со телесен инвалидитет да бидат помобилни и да бидат полесно инклузирани во целото општество“, нагласи амбасадорката Алтхаузер.

 

Иванка Колева од здружението „Мобилност“ се заблагодари на финансиерите за возилото, за кое потенцира дека им е било повеќе од неопходно за секојдневните потреби на сите членови од Велес, Градско и Чашка, а посебно за прегледи и лекување на нивните членови во клиниките во Скопје и други секојдневни потреби.

Би те интересирало и

Tимоние: Немојте да се изгубите во беспотребни кавги

Франсцускиот амбасадор во Македонија, Кристија Тимоние  денеска од Штип  им порача на политичарите и пратениците ...

Патриотски протест во Скопје во пресрет на доаѓањето на Коѕијас

Да престанат преговорите со Грција за името и Македонија да влезе во меѓународните институции под ...