Активни состојки кои ги содржи маслото од оригано

Ориганото пред се’ е познато како зачин, но во последно време често се зборува за лековитите својства на маслото од оригано.

Маслото од оригано содржи феноли, терпени и терпеноиди, моќни антиоксиданти, кои меѓу останатото се заслужни и за карактеристичниот мирис на овој зачин. Исто така, содржи и рузмаринска киселина што делува антиоксидантно (појак антиоксидант и од витаминот Е) и антифламаторно (ги ублажува запаленијата во организмот).

Додади коментар

Би те интересирало и

Трета ноќ судири меѓу анархисти и полиција во Атина

Самопрогласените анархисти синоќа трета ноќ по ред се судрија со полицијата во пошироката област на ...

Две лица потешко повредени во вчерашната сообраќајка кај Куманово

Две лица се здобија со потешки, а 12 со полесни телесни повреди во вчерашната сообраќајка ...

Close