Активни состојки кои ги содржи маслото од оригано – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Активни состојки кои ги содржи маслото од оригано

Ориганото пред се’ е познато како зачин, но во последно време често се зборува за лековитите својства на маслото од оригано.

Маслото од оригано содржи феноли, терпени и терпеноиди, моќни антиоксиданти, кои меѓу останатото се заслужни и за карактеристичниот мирис на овој зачин. Исто така, содржи и рузмаринска киселина што делува антиоксидантно (појак антиоксидант и од витаминот Е) и антифламаторно (ги ублажува запаленијата во организмот).

Би те интересирало и

Неготино: Нови кривични пријави за раководството на Фабриката за кабли

Од некогашниот гигант за кабли во Неготино со скоро 1000 вработени денес останаа само празни ...

ИЈЗ: Измината недела нови 128 заболени од грип

Изминатата недела (од 25 декември до 31 декември) во Република Македонија се регистрирани 128 нови ...