Акција за чистење на ромската населба во Стара Топаана

Волонтерска акција за чистење на отпадот под улицата „Самоилова“ во Стара Топаана, разубавување на просторот за играње и поставување контејнери за ѓубре, организираат денеска Мрдни со Прст, Црвениот Крст на Република Македонија и локалните жители.

Целта на оваа акција насловена „Разубави го просторот за играње заедно со локалното население од Стара Топаана“ е обид да се понуди трајно решение за проблемот со кој се соочуваат жителите на оваа стара ромска населба.

– Станува збор за разубавување и чистење на просторот за играње под улицата „Самоилова“. На просторот кој првично бил наменет за детска игра и забава, сега е насобран отпад што не само што го блокира местото на децата за игра, туку претставува и потенцијален извор на зараза – велат организаторите.

Би те интересирало и

В петок пресуда за Лазаров за „шамарите во Центар“: Груевски не го коментира признанието на вина од неговиот сопартиец

  Преседан се случи на денешното судско рочиште за насилството во општина Центар, кога четвртообвинетиот ...

Владата подготвена да ги избрише глобите за медиумите и да го зголеми буџетот за МРТ

Целта на Владата е да создаде простор и механизми со кои медиумите ќе можат да ...