Албанија нема да подигне ограда на границата – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Албанија нема да подигне ограда на границата

ograda

Албанија нема да подигне ограда на својата граница, во случај бегалците и мигрантите да почнат да ја користат оваа земјата како транзит кон земјите од Европската унија (ЕУ). Ова го соопштил шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати за време на неговата посета на САД.

Во интервју за Voice of America, Бушати оценил дека бегалската криза е заеднички предизвик и дека подигнувањето на огради не е решение.

„Подигнувањето на ѕидови не е решение за мигрантскиот проблем, бидејќи предизвикува синџир на реакции кај соседите. Албанија не сака ниту да ги отвори, ниту да ги затвори границите. Нашата земја ќе ѝ биде верна на ЕУ“, рекол Бушати.

Албанскиот премиер, Еди Рама пред два дена нагласил дека Албанија не сака да стане нова рута за мигрантите кои идат кон западна Европа.

„Ние немаме ниту услови, ниту сила и ентузијазам за да го спасуваме светот додека другите ги затвораат границите“, рекол тој. Според Рама, Албанија не може да го поднесе целиот товар, но доколку тој се распореди тогаш и неговата земја ќе преземе соодветен дел.

Би те интересирало и

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...

Во Грција конфискувана голема колична штетна храна увезена од Турција

Властите во Грција во последните денови конфискувале повеќе од 400 тони штетна храна која во ...