Албанска активистка ја нападна косовската амбасадорка во САД – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Албанска активистка ја нападна косовската амбасадорка во САД

Косовската амбасадорка во САД, Влора Читаку, на настан во американскиот град Денвер била нападната од страна на албанска активистка, припадник на косовското радикално движење „Самоопределување“, пренесуваат регионалните медиуми.

Инцидентот се случил за време на предавање на тамошниот универзитет. Читаку на својот Фејсбук профил напишала дека била нападната во присуство на поранешниот американски дипломат Кристофер Хил, кој посредуваше во регионот за време на судирите во 90-тите години.

Нападот се случил откако активистката Влерта Вдили поставила прашање за смртта на Астрит Дехари, притоа правејќи низа обвинувања на сметка на Читаку и кон неа фрлила со јајце.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Тачи: Спогодбата за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина е можна годинава

Спогодбата за сеопфатна нормализација на односите меѓу Белград и Приштина е можно да се постигне ...

Анкета: Мнозинството Срби се против членсто на земјата во НАТО

Мнозинството српски граѓани, односно 84 проценти, не поддржуваат членство на Србија во НАТО, две третини, ...