Алжирец кој планирал терористички напад во Сараево во 2001, уапсен во Бордо – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Алжирец кој планирал терористички напад во Сараево во 2001, уапсен во Бордо

Поранешен затвореник на Гвантанамо на Куба, Сабир Махфуз Ламар, уапсен е во Бордо, заедно со уште шест лица, поради поврзаност со „Исламска држава“ и сомневање дека регрутира нови членови на оваа терористичка група. Тој бил еден од седумтемина Алжирци кои беа уапсени во Босна и Херцеговина во 2001 година, под сомневање дека планирале терористички напад на американската амбасада во Сараево. Ламар е пуштен од затворот на Куба во 2009, откако Франција се согласила да го прими назад во земјата. Американското министерство за правда ги одби обвиненијата против Алжирецот, кој е пуштен дури откако францускиот претседател Никола Саркози прифати Ламар да се врати во земјата во април 2009 година.

Француските власти соопштија дека нема докази оти групата составена од четири мажи и две жени, кои вчера биле уапсени во Париз и Бордо, планирала каков било терористички напад, пренесува „Индепендент“.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

САД ги иззема ЕУ и шест земји од увозните царини на челик и алуминиум

  Претседателот на САД, Доналд Трамп одлучи привремено да изземе шест држави и Европската Унија ...

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...