Алп Ер Тунга Ерсој е новиот генерален директор на ТАВ Македонија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Алп Ер Тунга Ерсој е новиот генерален директор на ТАВ Македонија

aerodrom-skopje

Алп Ер Тунга Ерсој  е назначен за нов генерален директор на „ТАВ Македонија“, компанијата што управува до македонските аеродорми. Досегашниот директор, Зоран Крстевски пак, е назначен за член на Бордот на директори – соопштија денеска од „ТАВ Аеродорми“ Истанбул.

Ерсој, од влегувањето на „ТАВ Аеродроми“ на македонскиот пазар досега беше заменик-генерален директор за операции на „ТАВ Македонија“.  Има над 17 годишно  искуство во авијацијата, а во ТАВ Аеродроми работи од 1999, на повеќе различни позиции – како дежурен службеник на терминалот, а потоа и дежурен  менаџер на терминалот на аеродромот Ататурк во Истанбул, позиции на кои е до 2005 година; потоа станал дел од тимот на меѓународниот проект на ТАВ Аеродроми во Грузија, работејќи на позициите – менаџер на аеродромот во Тбилиси, а потоа и заменик генерален директор на меѓународниот аеродром Тбилиси, до 2008 година.

ersoj-nov-direktor-tav– Би сакал да се заблагодарам на ТАВ Аеродроми за новата позиција на генерален директор на ТАВ Македонија и на Зоран Крстевски за неговиот ценет менаџерски придонес во развојот на македонските аеродроми што го постигнавме досега. Соработувавме многу блиску и ќе продолжима да соработуваме многу блиску и во иднина, имајќи ја предвид неговата нова позиција и нашата визија да ги направиме македонските аеродроми главни центри за авиосообраќај во регионот, обезбедувајќи разновидни услуги, привлечни не само за македонските граѓани, туку и за патниците од соседните земји – се вели во пишаната изјава на Ерсој.

Од ТАВ Македонија соопштуваат дека ги завршиле првите 11 месеци од минатата година со 16 отсто пораст на бројот на патниците, а достигнатиот број на патници е и оти е 1.661.010 лица. Во истиот период, од јануари до ноември, бројот на летови се зголемил за 10 проценти.

Би те интересирало и

ВМРО-ДПМНЕ: Ребалансот на буџетот што го најавува Зоран Заев е доказ дека економијата е пред колапс

По најавата за ребалансот на Буџетот кон средината на годината, ВМРО-ДПМНЕ  реагираше со соопштение. Реакцијата ...

Заев: Ребаланс на Буџетот кон средина на годината

Ребаланс на Буџетот кон средината на годината – најави денеска премиерот, Зоран Заев. Сепак, како ...