Американски војници учествуваат во офанзивата врз градот Рака

Американски воени советници учествуваат во офанзивата врз градот Рака, последниот бастион на групата Исламска држава во Сирија, соопшти портпарол на американската армија, цитиран од француските медиуми.

-Војниците ги придружуваат и советуваат борците на Сириските демократски сили. Тие не учествуваат во директни борби. Една од нивните задачи е да ги координираат воздушните напади, изјави полковник Рајан Дилан.

Американската армија е дискретна во однос на своето присуство во Сирија, но пред извесно време откри дека 500 војници од специјалните сили се на терен со задача да ги обучат и поддржат Сириските демократски сили, коалицијата од курдски и арапски борци.

Освен тоа, американските маринци со една артилериска батерија ја помагаат офанзивата врз Рака, што почна уште во ноември минатата година.

Преземено од: МИА

Додади коментар

Би те интересирало и

Силен земјотрес во Иран

  Силен земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала, синоќа го погоди јужниот ...

Британски нуркачи пронајдоа четири тона нацистичко злато

Вредноста на германското злато превезувано од Бразил се проценува на сегашни сто милиони британски фунти. ...

Close