Американски разурнувач се судри со трговски брод (видео) – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Американски разурнувач се судри со трговски брод (видео)

Седум американски морнари се водат за исчезнати после судирот на американскиот разурнувач и трговскиот брод во близина на брегот на Јапонија, соопштија американски и јапонски официјални лица.

Според првичните информации, во инцидентот се повредени капетанот на американскиот брод и двајца членови на екипажот. Никој од трговскиот брод не е повреден.

Американскиот УСС Фицџералд се судри со трговскиот брод што пловеше под филипинско знаме околу 2:30 часот наутро, по локално време, на околу 56 наутички милји југозападно од јапонскиот град Јокосука, се вели во соопштението на американската морнарица.

Потрагата по исчезнатите американски морнари е во тек, изјави портпаролот на јапонската крајбрежна стража Јошихито Накамура.

Тој додаде дека не е познато дали исчезнатите морнари паднале во морето при судирот или се заглавени во оштетениот дел на разорувачот.

Извор: МКД

Би те интересирало и

И Асанж го избриша својот профил на Фејсбук

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска на Твитер објави дека го избришал својот профил на ...

Заложничка криза во Франција

Напаѓачот кој пукал за време на заложничка криза денеска во супермаркет во југозападна Франција тврди ...