Американците уште се скептични во претседателскиот капацитет на Трамп – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Американците уште се скептични во претседателскиот капацитет на Трамп

tramp

Помалку од половината Американци се уверени во способноста на избраниот претседател Доналд Трамп да се справи со светските кризи, како и разборито да ја користи воената моќ и да спречи големи скандали во неговата администрација, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мнение кое во понеделникот ги објави вашингтонската агенција Gallup.

 Според резултатите од анкетата, Американците уште се скептични во врска со претседателските потенцијали на републиканецот Доналд Трамп, чијашто инаугурација во 45-ти претседател на САД ќе се одржи на 20-ти јануари.

Дека новиот станар на Белата куќа може да ги реши меѓународните кризи сега веруваат 46 отсто од Американците, додека 47 отсто сметаат дека тој ќе може мудро да ги користи американските сили во странство, а 44 проценти сметаат дека ќе може да спречи скандали поради активностите на неговата администрација. Сепак, повеќе од половината негови сонародници, или 53 отсто, се убедени дека Доналд Трамп ќе може ефикасно да управува со извршната власт.

Трамп, инаку, уште пред почетокот на предизборите за претседателската номинација на Републиканската партија важеше за аутсајдер, токму поради отсуството на искуство во извршување должности.

Во врска со резултатите, од Gallup потсетуваат дека претходниците на Трамп на должноста, како демократите Барак Обама и Бил Клинтон, така и републиканецот Џорц В. Буш, пред преземањето на претседателската должност имале значително повисоки показатели во ваквите анкети, меѓу 71 и 84 отсто.

Истражувањето покажало и дека речиси 55 отсто од испитаниците се уверени во способноста на Трамп да ги заштити американските интереси на светската сцена, 59 проценти во неговата способност ефикасно да управува со националната економија и 60 отсто сметаат дека има капацитет ефикасно да соработува со Конгресот во интерес на решавањето на разни прашања.

Анкетата била спроведена во периодот меѓу 7-ми и 11-ти декември во сите 50 американски сојузни држава и федералниот округ Колумбија, на примерок од 1.028 испитаници на возраст од 18 до 50 години, со маргина на можна грешка од 4 отсто.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Американци упаднаа во Рускиот конзулат во Сиетл

Претставници на американските власти влегоа во резиденцијата на рускиот генерален конзул во Сиетл, кој беше ...

Ризичната улога на Макрон како најдобар пријател на Трамп

Оптиката е јасна: францускиот претседател ја оствари првата државна посета на САД во мандатот на ...