Амстердам доби споменик посветен на сексуалните работници – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Амстердам доби споменик посветен на сексуалните работници

belle-amsterdam-56

Во амстердамската „улица на црвените фенери“ никна споменик посветен на сите сексуални работници во светот.

Оваа статуа која е дело на Елса Ријесеа свечено е откриена кон крајот на март месец. Поранешната сексуална работничка, Мариска Мејорор која имала чест да го открие споменикот изјавила дека истиот треба да им биде мотивација на многумина, која ќе им дава сила во борбата со животот.

belle-amsterdam-47

„Во многу земји секс работничките се борат, а луѓето за немаат никаква почит. Овој споменик би требало да им даде сила на сите тие мажи и жени“, додала Мариска.

За кратко време, овој споменик стана вистинска атракција.

Бронзената статуа на жена со големи гради стои на некогашниот чрвен плоштад, а таа дури и добила свое име – Бел, а воедно претставува и единствен споменик посветен на секс работниците.

Имено, Холандија е една од ретките земји во светот каде сексуалната работа е легализирана, а работниците од оваа фела задолжително мораат да одат на здравствени прегледи кои се на товар на владата.

Би те интересирало и

Нил Дајмонд ја откажа последната турнеја откако дозна дека има Паркинсонова болест

Американскиот пејач, Нил Дајмонд ја откажува актуелната турнеја и се повлекува од одење на турнеи ...

Секојдневни навики кои додаваат килограми

Ако избегнувате брза храна, слатки и редовно вежбате, но никако да симнете неколку проблематични килограми, ...