Последни анализи

За државата и праведноста или што научив од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ

vmro

Во Македонија констатирам две периферии на еден симптом: манифестација на моќ и укинување на правдата. Последица: општеството изумира оти не дише воздух: слободата. Не сакам да се занимавам со лечење на симптоми, коментирајќи единечни настани, ами се занимавам со дијагноза, за да стане јасно зошто ни се случува оваа политичка ...

Повеќе »

Антикорупциската во криза: 520 илјади евра и само 1 пријава

antikorupciska

Со доаѓањето на нејзино чело на Горан Миленков буџетот на комисијата порасна од 352.000 евра во 2014 година, на 520.000 евра во 2016. Бројот на вработени порасна од 24 во 2014, на 31 во 2016 година. Сепак, во 2015 година овој состав на Државната комисија за спречување на корупцијата поднел ...

Повеќе »

Наставниците не се подготвени за заштитата на личните податоци во дигитализираното образование

decaUcilisted

Потребни се измени и дополнувања на образовните содржини за прашањата поврзани со заштитата на личните податоци и правото на приватноста на Интернет. Но претходно треба да се развијат програми за континуирана едукација на наставниците во средните и основните училишта, за да можат ефективно да ги употребуваат дигиталните технологии во образованието. ...

Повеќе »

Не одиме во селата

Petar Goshev, governor of the National Bank of the Republic of Macedonia, speaks during an interview with Reuters in Skopje September 18, 2008. Macedonia's central bank governor said on Thursday that interest rates would likely stay unchanged or rise as the landlocked Balkan country focuses on trying to cut inflation to six percent by December.  REUTERS/Ognen Teofilovski (MACEDONIA)

Како и многу други дејности, и земјоделството стана жртва на слабостите во личното обрaзование на Никола Груевски и особено на неговите бескрајно популистички политики. Деновиве, тој нé соочи со уште еден бизарен изум. Патентираше ново развојно решение во областа на земјоделието, а со тоа, наводно и за развој на економијата ...

Повеќе »

АНАЛИЗА: Јавноста мора да има увид во имотната состојба на функционерите!

antikorupciska-520x290

По постапување, односно иницијатива на Комисијата за спречување на корупцијата, лани е решен само еден корупциски предмет во политиката. Најновиот извештај на државната комисија покажува дека во 2015 година разрешени се вкупно 137 предмети. Лани на адреса на комисијата стасале 552 анкетни листови по избор и именување на функција а ...

Повеќе »

Бројките „вриштат“, ДИК молчи

0,,18926236_303,00

Работата на ДИК продолжува во тензии и нетранспарентност. Наместо официјални, флуктуираат неофицијални информации, според кои, Комисијата се уште е далеку од можноста да обезбеди веродостоен Избирачки список Остануваат уште четири дена до најавениот датум за распишување на изборите, кој претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, намерно го одложи за 15-ти април, ...

Повеќе »

Kлиентелизмот во медиумите удар врз јавниот интерес

НОВИНАРИ

Илузија е да се мисли дека новинарите имаат слобода да објавуваат негативни вести или да известуваат за спорови за компаниите кои се директни сопственици на медиумите или се во бизнис релации со одредениот медиум. Многу често се емитуваат вести за псевдо-настани односно настани кои имаат маркетиншка или пи-ар функција, иако ...

Повеќе »

Кои се Македонците со сметки и фирми во Панама

panama makedonci

  Познати македонски бизнисмени, политичари и државни службеници имаат отворено свои фирми во оф-шор државата Панама. Според документите до кои дојде НОВА, во Панама се регистрирани најмалку пет фирми чии сопственици се македонски државјани. Заедничко за сите фирми е тоа што се основани со основен влог од 10 илјади американски ...

Повеќе »

Што се крие зад одлуката на ДУИ: широка коалиција или избори на 5 јуни?

vlada

Соопштението на ДУИ намерно отвора простор во кој за излез од состојбата ќе интервенираат гарантите на Договорот од Пржино, со оглед дека состојбата е далеку од нормални услови за избори, сметаат аналитичари. Неколку сценарија се вртат во јавноста откако доцна синоќа ДУИ соопшти дека партиското претседателство одлучило да ги повлече ...

Повеќе »

Топ 5 фирми што зеле најмногу земјоделски субвенции

subvencii-birn-prizma-fb-cover-851x315

БИРН открива кои се фирмите, но и газдите кои добиваат најмногу субвенции од државниот буџет. Најголем дел од субвенциите одат кај „најголемите“ комбинати кои се сè поинтересни за домашните „тајкуни“. Првите три фирми-добитници на најголем дел од субвенции, во сопственичката структура директно или индиректно имаат странски фирми. Некои во Србија, ...

Повеќе »

Зошто правосудството го попречува владеењето на правото?

pravosudstvo

Политичкото влијание на ВМРО-ДПМНЕ е главниот проблем што ја ограничува независноста на правосудството во Македонија. Судскиот совет и Советот на јавни обвинители се посреден инструмент преку кој се спроведува политичката контрола. За да се избегне зависноста од владејачка партија, правосудството треба повеќе да се потпре на своите капацитети, да ја ...

Повеќе »

Да се запре власта – тоа е суштината на Уставот

ustaven-sud

Нека овде ми биде дозволено стручно да спорам со уставните судии, провоцирајќи ја нивната професионална етика, граѓанска свест и човечка совест, бидејќи „она што е личноста за поединецот, тоа е уставот за општеството“.1 Притоа, јас не би им го поставил Раселовото прашање „Како“ – како тие ги носат одлуките?, туку Шопенхауровото ...

Повеќе »

РЕК Битола меѓу најголемите загадувачи во Европа

reg bitola

Секоја година термоелектраните на јаглен од Балканот и испорачуваат на Европа сметка од 8,5 милијарди евра на име здравствени трошоци на граѓаните поради загадувањето. Најголем загадувач во Македонија е РЕК Битола Термоелектраните на јаглен секоја година во воздухот испуштаат илјадници тони штетни материи. Во регионот на Западниот Балкан се наоѓаат ...

Повеќе »

ШЕСТМЕСЕЧНА РАБОТА НА СЈО: Поведени три истражни постапки и 15 нови предистраги

Фото: Архива

Според информациите достапни во јавноста, а презентирани од Специјалното јавно обвинителство, досега се започнати три истражни постапки, како и 15 нови предистраги кои се однесуваат на проверки во врска со финансирањето на медиумите, злоупотреби на постапки за јавни набавки, даночно затајување, перење пари, разни коруптивни дејствија и злоупотреби на службена ...

Повеќе »

АНАЛИЗА: “Избирачки список” – јавашлак, криминал или од сѐ по нешто?

makedonija-izbori-40223

МВР, кое ги има сите податоци за матичната евиденција на граѓаните, најдобро може да утврди дали хаосот во избирачкиот список е резултат на негово неажурирање или на криминал, велат експерти. Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) вчера едногласно го изгласаа упатството за теренска проверка на Избирачкиот список (ИС), но одлучија ...

Повеќе »
Close