Последни анализи

Алчни политичари ги оставија тетовчани без вода

voda_za_pienje

„Ќе се вратиме од работа, нема вода да се зготви јадење, ниту човек да се истушира. Живееме живот со рестрикции“, велат граѓаните на Тетово, кои со децении чекаат на политичките ветувања. И прашуваат каде се парите, со оглед на тоа дека до сега се потрошени не илјадници, туку милиони евра ...

Повеќе »

Европската бегалска криза – предизвик од глобални размери

migranti-ograda

Бегалската криза се очекува да добие на интензитет пролетва, а Македонија е клучна транзитна врска за да се стигне до „ветените“ земји во Европа. Македонија не може да биде претворена во бегалски кампови во кои присилно ќе се задржуваат бегалци, а противзаконита е и помошта што ѝ се нуди во ...

Повеќе »

Фејк Пи-Ар и како да препознаеш фејк хуманитарец

cross-fingers-770

Стави малку „Страдањето привлекува внимание“, дотури малку „Убаво е да си хуман“ и – добиваш златна формула за скоро бесплатно рекламирање на некаков си „добротворен“ настан. Шемата е проста – прво оди објава дека претстои концерт или изложба со хуманитарна цел, наводно за поддршка на човек од крв и месо ...

Повеќе »

Дали ексклузивитетот врз рејтинзите ќе им ја зголеми гледаноста на националните телевизии?

TV channel zapping

  Со дигитализацијата националните телевизии изгубија дел од гледаноста на сметка на странските канали. Нилсен е фирмата која е избрана да ги мери рејтинзите со „пипл метри“. Сега податоците за рејтинзите ќе ги откупуваат самите телевизии и маркетинг агенциите преку новото тело Комитет на индустријата. Анализираме колку тоа ќе им ...

Повеќе »

Повеќе кризи, поголема трговија во оружје

0,,17567053_303,00

Институтот за истражување на мирот СИПРИ го претстави новиот извештај за глобалната трговија со оружје. Најважни извозници: САД и Русија. Главните купувачи се наоѓаат во Азија и во кризниот регион на Средниот Исток Пред само десет дена на Минхенската безбедносна конференција, рускиот премиер Димитри Медведев го виде светот во нова ...

Повеќе »

Моја Општина – Емисија 1 – Граѓаните на Штип бараат осветлени улици

IM000505.JPG

Уличното осветлување е грижа на општината, која според Законот за локална самоуправа е должна да го поставува и одржува јавното осветлување под што се подразбира изградба и одржување на јавното осветлување. За тоа кои се потребите на штипјани? Уличното осветлување е еден од клучните проблеми за граѓаните во Општина Штип. ...

Повеќе »

Министерски примања: Половина милион евра само за плати

vlada-sednica-naslovna

Највисока плата во доскорешната Влада на еск-премиерот Никола Груевски имал министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, со бруто плата од 141.958 денари. По него следува екс-премиерот Груевски со 133.039 денари, кој има малку помала плата за разлика од онаа на шефот на државава, Ѓорѓе Иванов, кој секој месец зема 139.060 ...

Повеќе »

Молчењето е злато, за оние кои ве замолчуваат

molcenje

Просто ми е неверојатно колку овој народ е замолчан денес. Додуша го замолчувале него низ вековите разноразни династии и освојувачи како и домашните слуги, ама тук там пуштал ластари, галамел, запишувал… Сега во оваа демо(С)кратија народов ќути како пичка под кошула. Дали јас сум воспитан поинаку, дали денес галамењето не ...

Повеќе »

Како да се заштити судството од влијанијата врз неговата независност

Извор: Правдико

Се` почесто судовите наликуваат на арена во која се одвиваат жестоки политички пресметки, за што сериозно придонесува и самиот суд со својата сервилност кон власта. Судскиот совет има реална можност судиската функција да ја врати на вистинскиот колосек преку креирање на здрави кадровски политики, градење на култура на професионален и ...

Повеќе »

Тивка узурпација на јавниот простор

Untitled-128-600x300

Потребата од јавен простор ни припаѓа на сите нам, меѓутоа спроведувањето на желби на поединци се` повеќе го узурпира јавниот простор. Изградбата на објекти, фонтани и улици со посебен режим на јавен простор многу често се заснова на субјективни одлуки и претставува задушување на јавната сфера која, пак, е одраз ...

Повеќе »

АНАЛИЗА: Да не се родеше „Скопје 2014“, ќе се преродеше цела економија

sk2014_zr

Парите потрошени на проектот „Скопје 2014“ се 40 % од вкупната сума вложена во капитални инвестиции во последниве шест години во Македонија. БИРН истражува за што можеа и какви економски ефекти ќе дадеа 633 милиони евра потрошени за промена на ликот на главниот град да беа вложени во патишта, железници, ...

Повеќе »

Регионалните телевизии живеат од општински пари

Ministerio TIC

Покрај владините реклами, кои веќе не се во игра, новите регионални телевизии, за кои се смета дека се блиски до власта, се финансираат и од општински пари. БИРН открива дека иако се на дното според гледаноста, некои телевизии потпишале милионски договори за „ТВ услуги информирање и рекламирање“ за потребите на ...

Повеќе »

Анализа на „Гардијан“: Кои се главните осомничени за нападите во Париз?

Ројтерс

Главен осомничен за синоќешните терористички напади во Париз, во кои загинаа најмалку 120 луѓе, а повеќе од 200 се повредени е Исламската држава, анализира Гардијан – пренесува Плусинфо. Тим од терористи можел да биде испратен во Франција или да биде регрутиран таму за да ја спроведе операцијата. Се проценува дека ...

Повеќе »

Промена на изборниот модел – шанса за малите партии

glasanje_1

Поради неможноста да се постигне политичка согласност за една изборна единица без изборен праг, шансата на малите партии е во промена на методот на пресметка на пратеничките места според освоените гласови. Сент Лагеовиот систем, за разлика од Донтовиот метод кој се применува кај нас, ги фаворизира малите партии и ги ...

Повеќе »
Close