Анализи – Page 6 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни анализи

Кои се Македонците со сметки и фирми во Панама

  Познати македонски бизнисмени, политичари и државни службеници имаат отворено свои фирми во оф-шор државата Панама. Според документите до кои дојде НОВА, во Панама се регистрирани најмалку пет фирми чии сопственици се македонски државјани. Заедничко за сите фирми е тоа што се основани со основен влог од 10 илјади американски ...

Повеќе »

Што се крие зад одлуката на ДУИ: широка коалиција или избори на 5 јуни?

Соопштението на ДУИ намерно отвора простор во кој за излез од состојбата ќе интервенираат гарантите на Договорот од Пржино, со оглед дека состојбата е далеку од нормални услови за избори, сметаат аналитичари. Неколку сценарија се вртат во јавноста откако доцна синоќа ДУИ соопшти дека партиското претседателство одлучило да ги повлече ...

Повеќе »

Топ 5 фирми што зеле најмногу земјоделски субвенции

БИРН открива кои се фирмите, но и газдите кои добиваат најмногу субвенции од државниот буџет. Најголем дел од субвенциите одат кај „најголемите“ комбинати кои се сè поинтересни за домашните „тајкуни“. Првите три фирми-добитници на најголем дел од субвенции, во сопственичката структура директно или индиректно имаат странски фирми. Некои во Србија, ...

Повеќе »

Зошто правосудството го попречува владеењето на правото?

Политичкото влијание на ВМРО-ДПМНЕ е главниот проблем што ја ограничува независноста на правосудството во Македонија. Судскиот совет и Советот на јавни обвинители се посреден инструмент преку кој се спроведува политичката контрола. За да се избегне зависноста од владејачка партија, правосудството треба повеќе да се потпре на своите капацитети, да ја ...

Повеќе »

Да се запре власта – тоа е суштината на Уставот

Нека овде ми биде дозволено стручно да спорам со уставните судии, провоцирајќи ја нивната професионална етика, граѓанска свест и човечка совест, бидејќи „она што е личноста за поединецот, тоа е уставот за општеството“.1 Притоа, јас не би им го поставил Раселовото прашање „Како“ – како тие ги носат одлуките?, туку Шопенхауровото ...

Повеќе »

РЕК Битола меѓу најголемите загадувачи во Европа

Секоја година термоелектраните на јаглен од Балканот и испорачуваат на Европа сметка од 8,5 милијарди евра на име здравствени трошоци на граѓаните поради загадувањето. Најголем загадувач во Македонија е РЕК Битола Термоелектраните на јаглен секоја година во воздухот испуштаат илјадници тони штетни материи. Во регионот на Западниот Балкан се наоѓаат ...

Повеќе »

ШЕСТМЕСЕЧНА РАБОТА НА СЈО: Поведени три истражни постапки и 15 нови предистраги

Според информациите достапни во јавноста, а презентирани од Специјалното јавно обвинителство, досега се започнати три истражни постапки, како и 15 нови предистраги кои се однесуваат на проверки во врска со финансирањето на медиумите, злоупотреби на постапки за јавни набавки, даночно затајување, перење пари, разни коруптивни дејствија и злоупотреби на службена ...

Повеќе »

АНАЛИЗА: “Избирачки список” – јавашлак, криминал или од сѐ по нешто?

МВР, кое ги има сите податоци за матичната евиденција на граѓаните, најдобро може да утврди дали хаосот во избирачкиот список е резултат на негово неажурирање или на криминал, велат експерти. Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) вчера едногласно го изгласаа упатството за теренска проверка на Избирачкиот список (ИС), но одлучија ...

Повеќе »

Алчни политичари ги оставија тетовчани без вода

„Ќе се вратиме од работа, нема вода да се зготви јадење, ниту човек да се истушира. Живееме живот со рестрикции“, велат граѓаните на Тетово, кои со децении чекаат на политичките ветувања. И прашуваат каде се парите, со оглед на тоа дека до сега се потрошени не илјадници, туку милиони евра ...

Повеќе »

Европската бегалска криза – предизвик од глобални размери

Бегалската криза се очекува да добие на интензитет пролетва, а Македонија е клучна транзитна врска за да се стигне до „ветените“ земји во Европа. Македонија не може да биде претворена во бегалски кампови во кои присилно ќе се задржуваат бегалци, а противзаконита е и помошта што ѝ се нуди во ...

Повеќе »

Фејк Пи-Ар и како да препознаеш фејк хуманитарец

Стави малку „Страдањето привлекува внимание“, дотури малку „Убаво е да си хуман“ и – добиваш златна формула за скоро бесплатно рекламирање на некаков си „добротворен“ настан. Шемата е проста – прво оди објава дека претстои концерт или изложба со хуманитарна цел, наводно за поддршка на човек од крв и месо ...

Повеќе »

Дали ексклузивитетот врз рејтинзите ќе им ја зголеми гледаноста на националните телевизии?

  Со дигитализацијата националните телевизии изгубија дел од гледаноста на сметка на странските канали. Нилсен е фирмата која е избрана да ги мери рејтинзите со „пипл метри“. Сега податоците за рејтинзите ќе ги откупуваат самите телевизии и маркетинг агенциите преку новото тело Комитет на индустријата. Анализираме колку тоа ќе им ...

Повеќе »

Повеќе кризи, поголема трговија во оружје

Институтот за истражување на мирот СИПРИ го претстави новиот извештај за глобалната трговија со оружје. Најважни извозници: САД и Русија. Главните купувачи се наоѓаат во Азија и во кризниот регион на Средниот Исток Пред само десет дена на Минхенската безбедносна конференција, рускиот премиер Димитри Медведев го виде светот во нова ...

Повеќе »

Моја Општина – Емисија 1 – Граѓаните на Штип бараат осветлени улици

Уличното осветлување е грижа на општината, која според Законот за локална самоуправа е должна да го поставува и одржува јавното осветлување под што се подразбира изградба и одржување на јавното осветлување. За тоа кои се потребите на штипјани? Уличното осветлување е еден од клучните проблеми за граѓаните во Општина Штип. ...

Повеќе »

Министерски примања: Половина милион евра само за плати

Највисока плата во доскорешната Влада на еск-премиерот Никола Груевски имал министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, со бруто плата од 141.958 денари. По него следува екс-премиерот Груевски со 133.039 денари, кој има малку помала плата за разлика од онаа на шефот на државава, Ѓорѓе Иванов, кој секој месец зема 139.060 ...

Повеќе »