Антиќ: Најголеми навивачи на клубовите се играчите кои играат за репрезентација – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Антиќ: Најголеми навивачи на клубовите се играчите кои играат за репрезентација

Перо Антиќ е еден од ретките кошаркари, кои секогаш отворено зборува на било која тема. Во интервјуто за „Дојче Веле“, екс-капитенот ги посочи главните причини, зошто македонската кошарка „тапка“ во место – пишува порталот Спорт медиа.

„Најголеми навивачи на клубовите се играчите кои сега играат за репрезентација. Голем респект за МЗТ Скопје, но вложува во странски кошаркари, кои се најважни, а колку се најдобри видовме во АБА-лигата и Еврокупот. Мораше да им даваат шанса на Мекиќ и Младеновски, нека играат 20 минути и нека грешат“, смета Антиќ.

Единствениот Македонец, кој настапувал во НБА-лигата посакува кошарката да се врати во сите градови.

„Политиката не смее да се меша во спортот. Не може добар Работнички, без добар МЗТ Скопје. Јас да сум на функцијата би вложил пари во останатите клубови, би ги вратил Кочани Деликатес, Жито Вардар…Не треба целиот спорт да биде само во Скопје“, вели во продолжение Антиќ, кој се надева дека некоја нова генерација ќе го надмине успехот од ЕП 2011 година.

 

Извор: www.sportmedia.mk

Би те интересирало и

Младите македонски кошаркари на силен турнир во Истанбул

Младите кошаркарски селекции на Македонија до 15 и до 16 години пристигнаа во Истанбул каде ...

Казни во Химки, од играчи до хигиеничарки

Раководството на рускиот кошаркарски клуб Химки одлучи со половина плата да ги казни буквално сите ...