Анѓушев: 70 милиони евра од ЕУ за втората делница од пругата кон Бугарија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Анѓушев: 70 милиони евра од ЕУ за втората делница од пругата кон Бугарија

Фото: Премиерот Зоран Заев на средба со потпредседателот на Светска Банка, Цирил Милер

 

Македонија е најголем добитник од Самитот во Трст – вака заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања,  Кочо Анѓушев ја започна денешната прес конференција. Тој информираше дека ЕУ и’ доделила на Македонија грант од 70 милиони евра. Ова е неповратна помош која е доволна за да се покријат 46% од вкупната сума што е потребна за изградба на втората делница од пругата кон Бугарија.

„Со ова ЕУ сака да испрати порака дека балканските земји треба да соработуваат и да комуницираат повеќе“, додаде Анѓушев.

Тој потсети дека јавноста ги критикуваше поради меѓународните средби, но, како што рече, тоа не било случајно. Според Анѓушев, премиерот Зоран Заев остварил средба  со претставници на Светската банка, но и со претставници од владата на Франција.

Одговарајќи на новинарско прашање, Анѓужев кажа дека пругата ќе биде градена во континуитет, па затоа и третата делница ќе се гради откако ќе биде завршена втората.

Пренесувајќи ги пораките на европските лидери од Самитот, Анѓушев нагласи дека според германската канцеларка, Ангела Меркел ЕУ треба да даде поддршка за развој на дигитализацијата и ИТ технологијата, но и за програми за младите.

Комесарот за проширување, Јоханес Хан истакнал дека Брисел сака да ги види земјите од Западен Балкан во Еу, а пак високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини потенцирала дека ЕУ и Западен Балкан си се потребни едни на други.

Следниот Самит на кој премиерите од балканските земји ќе се сретнат со европските лидерите, ќе се одржи во Лондон.

На денешната прес конференција присуствуваше и министерот за транспорт, Горан Сугаревски кој информираше дека веќе е потпишан Договорот за транспортна заедница, кој евроамбасадорот Самуел Жбогар го најави на прес конференција во ЕУ Инфоцентарот во Скопје.

 

Вања Мицевска

Би те интересирало и

Пуштена во употреба делницата Демир Капија – Смоквица

Граѓаните веќе може да сообраќаат на автопатската делница Демир Капија – Смоквица, која претставува последен ...

Првичен сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија

НБРМ го претстави на јавноста првичниот сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија, ...