Атина повторно без трамваи, метро и електрична железница – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Атина повторно без трамваи, метро и електрична железница

Вработените во атинскиот железнички транспорт СТАСИ (трамвај, метро и електричната железница Кифисиа-Пиреја) утре и во петок ќе одржат 24-часовен штрајк.

Штрајкот ќе се одржи во знак на протест против закон со кој се предвидува организацијата за градски превоз на Атина ОАСА, да ја преземе комерцијализацијата на станиците на фиксната железница и просториите на СТАСИ.

Според синдикатите на вработените во СТАСИ, промената во законот значително ќе ги намали нивните приходи и ќе предизвика масовна и непоправлива штета со тоа што ќе бидат лишени од правниот приход кој го поткопува неговиот статус како јавен сектор.

Би те интересирало и

Умерен земјотрес на грчкиот остров Алонисос

Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала бил регистриран на грчкиот остров Алонисос ...

Со концерт на Рита Ора, Косово ќе ја прослави годишнината од независноста

Косово денеска ја одбележува десетата годишнина од независноста, а граѓаните ќе прослават со повеќе манифестации ...