Атлетико ја пречекува Барселона во дербито во Примера – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Атлетико ја пречекува Барселона во дербито во Примера

Во фудбалскиот шампионат на Шпанија на програмата се средбите од 24.коло. Дерби дуелот од оваа рунда се игра попладнево на „Винсенте Калдерон“ во Мадрид, каде Атлетико ќе биде домаќин на актуелниот шампион Барселона.

Ова е дуел на двете екипи кои во моментов се на третото и четвртото место на табелата, зад Севиља која синоќа го доби градското дерби со Бетис и лидерот Реал Мадрид кој вечерва му гостиува на Виљареал кој се бори за место кое носи пласман во еврокуповите следната сезона.

Денешната програма ги носи дуелите:
12:00 Еспањол – Осасуна,
16:15 Атлетико Мадрид – Барселона,
18:30 Спортинг Хихон – Селта Виго,
18:30 Атлетик Билбао – Гранада и
20:45 Виљареал – Реал Мадрид

На натпревраите кои се одиграа претходно беа постигнати овие резултати:
Алавез – Валенсија 2-1,
Бетис – Севиља 1-2,
Леганес – Депортиво Ла Коруња 4-0,
Еибар – Малага 3-0 и
Лас Палмас – Сосиедад 0-1.

Табела: Реал Мадрид 52 бодови, Севиља 52, Барселона 51, Атлетико Мадрид 45, Сосиедад 44, Виљареал 39,…

Би те интересирало и

У19: Македонија поразена од Унгарија

Репрезентација на Македонија за фудбалери до 19 години денеска доживеа пораз од Унгарија со 3:4 ...

Манчестер Јунајтед е подготвен да плати 50 милиони фунти за Варан

Манчестер Јунајтед е сериозно заинтересиран за фудбалерот на Реал Мадрид, Рафаел Варан, објавија англиските медиуми ...