Баварија забрани прекривање на лицето со вел – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Баварија забрани прекривање на лицето со вел

Баварската Влада одобри предлог закон со кој се забранува жените целосно да го прекриваат лицето со вел на јавни места.

– Прекривање на лицето со вел ќе биде забрането во јавните служби, на универзитети, во училишта, градинки, во секторот за јавна безбедност и ред и на избори, соопшти Владата.

Баварскиот министер за внатрешни работи изјави дека муслиманка која го прекрива лицето со вел постапува спротивно со германската култура на комуницирање.

Баварија беше прва „точка“ за влез на стотици илјади бегалци и мигранти во Германија во 2015 година. Баварскиот премиер Хорст Зехофер е еден од најгласните критичари на политиката на отворени врати за мигрантите спроведена од канцеларката Ангела Меркел.

Извор: Миа

Би те интересирало и

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...

По скандалот со Фејсбук, измамите ќе чинат многу скапо, најави еврокомесарот за правда

Следниот скандал сличен на тој со Фејсбук, после мај може да чини многу скапо, предупреди ...