Последни вести

Идентификуван бомбашот самоубиец кој во Истанбул усмрти 10 луѓе

policija istanbul

Турската полиција го идентификуваше бомбашот самоубиец се разнесе во центарот на Истанбул. Станува збор за дваесет и осумгодишниот, Набил Фадил кој е роден во Саудиска Арабија – информираа денеска турски официјални претставници. Фадил бил припадник на Исламска држава кој неодамна се „инфилтрирал“ во Турција каде дошол од Сирија. Според Сабах, ...

Повеќе »

Хрватските слаткари не смеат да прават торти со јунаците на „Дизни“

frozen cake

На хрватските слаткарници им е забрането да произведуваат и да продаваат торти со ликовите од популарните цртани филмови, зашто  во спротивно за нив ќе следува тужба и казна од 13.000 до 39.000 евра (100 до 300 000 куни). Слаткарниците биле информирани за овој новитет откако добиле соопштение од адресата на ...

Повеќе »

Тројца Руси приведени за терористичкиот напад во Истанбул

potlitur

Полицијата во Анталија приведе тројца Руси, осомничени за врски со „Исламска држава” (Даеш) – објави новинската агенција „Ројтерс”. Акцијата е дел од масовните апсења, кои почнаа по вчерашниот напад во Истанбул, каде загинаа 11 лица, вклучувајќи и камикази, опашан со експлозиви. Според информациите, кај приведените се пронајдени документи на терористичката ...

Повеќе »

Имамите во акција против радикалните исламисти

0,,16383329_401,00 (1)

Исламската заедница во БиХ, преку нејзините главни имами низ земјата, започна остри мерки против таканаречените паралелни муслимански заедници. Тоа се изолирани заедници, самопрогласени имами проповедници на радикалниот исламизам, блиски до Вахаби струјата. Проценка на безбедносните структури на БиХ е дека токму овие во “параџемети” се регрутираат луѓе за терористички активности. ...

Повеќе »

ВИДЕО: Десет лица загинаа во експлозијата во Истанбул

5694c106f0dc1e1b209af0a2

Најмалку 10 луѓе загинаа, а 15 се повредени во силната експлозија што одекна претпладнето во Истанбул, потврдија турските власти. #Sultanahmet meydan patlama pic.twitter.com/g33eSB09nZ — HAKAN DOGAN (@HAKKODO) January 12, 2016 #Sultanahmet meydan patlama pic.twitter.com/stwdSuDZPm — HAKAN DOGAN (@HAKKODO) January 12, 2016    

Повеќе »

ОБНОВЕНО: Десет лица загинаа во експлозијата во Истанбул

5694c106f0dc1e1b209af0a2

Најмалку 10 луѓе загинаа, а 15 се повредени во силната експлозија што одекна претпладнето во Истанбул, потврдија турските власти. Според весникот Хуриет, бомбаш самоубиец се разнел сред група германски туристи, на главниот градски плоштад. Според други извори, бомабата била поставена под клупа во непосредна близина на транвајската станица покрај Султан ...

Повеќе »

Експлозија во Истанбул, има жртви

5694c60b5659341f2001a6c7

Силна експлозија одекнала претпладнето во Турција, Истанбул. Турските медими јавуваат дека има и жртви. Според весникопт Хуриет, бомбаш самоубиец се разнел сред група туристи, на главниот градски плоштад. Есплозијата се случила покрај Султан Ахмедовата џамија или попозната како Сината џамија.

Повеќе »

Малолетник заклал врсник и тешко ранил друг

POLICIJA-SRBIJA

Седумнаесетгодишник од Вршац, Србија кој од порано ѝ бил познат на полицијата, вчеравечер со нож убил еден малолетник, а друг ранил – пренесуваат српските медиуми. Имено, П.М. околу три часот го заклал петнаесетгодишниот В.С., а му нанел убодна рана во стомакот на петнаесетгодишниот М.В. Медиумите јавуваат дека неофицијално, до трагедијата ...

Повеќе »

Работник загинал при несреќа во рудник во Србија

rabotnik - srbija

Триесетгодишен работник загинал денеска додека изведувал работи на високонапонски кабел на копот на рудникот Колубара – соопшти српското Министерство за внатрешни работи. Танјуг јавува дека инцидентот се случил утрово во 4:45 часот во близна на населеното место Јунковац. Работникот се здобил со сериозни изгореници при стурен удар, по што набрзо ...

Повеќе »

Турција планира да воведе работни визи за сириските бегалци

turcija

Турција планира да издава работни визи на сириските бегалци, со цел да го намали нивниот притисок за заминување во европските земји – соопшти денеска тускиот министер за европски прашања, Волкан Бозкир. „Бројот на илегални имигранти во 2015 година изнесуваше над 150.000 лица, а турските власти секојдневно пресретнуваа по околу 500 ...

Повеќе »

Драма: Жена се породила во лифт

baby

Вчеравечер Итната помош во Србија добила паничен повик од еден граѓанин, кој рекол дека жена се пораѓа во лифт. Медицинската екипа веднаш тргнала на помош. „Нашата екипа веднаш се упати на местот по примениот повик, таму го затекнавме породувањето во завршна фаза. И’ пруживме прва помош на мајката и бебето, ...

Повеќе »

Косовската опозиција со нов протест во Приштина

protest - prishtina

Косовските опозиционери денеска повторно протестираа во Приштина, барајќи да се поништи Бриселскиот договор што се однесува на формирањето на Заедницата на српски општини и договорот за демаркација на границата со Црна Гора. Тие се собраа пред зградата на Филолошкиот факултет во Приштина и се упатија кон центарот на градот кон ...

Повеќе »

Четири години затвор за братот на поранешниот романски претседател Басеску

mirceabasescu

Судот во Романија денеска го осуди на четири години затвор Мирча Басеску, братот на поранешниот претседател на оваа земја Трајан Басеску. Тој е осуден поради трговија со влијание, имено на еден затвореник му ветил дека за одредена сума пари ќе му обезбеди порано одлободување од затвор. Судот во градот Констанца ...

Повеќе »

Туристичка жетва во Бугарија

bansko

Над 370 000 туристи ги посетиле бугарските зимски одморалишта по празниците, што е раст од околу 3% во однос на минатата година. Близу 18  милиони евра се приходи само од ноќевања. Најпосетени се трите најголеми зимски одморалиштето Пампорово, Банско и Боровец Преовладуваат туристи од Велика Британија, Молдавија, Русија, Турција, Израел ...

Повеќе »

ФОТО и ВИДЕО: Маж ги убил сопругата и петгодишната ќерка, па се фрлил од зграда во Хрватска

spansko1_index

Педесетгодишен маж скокнал утринава во 7:30 часот од зграда во загрепската населба Шпанско и умрел од повредите на пат кон болница, јавуваат хрватските медиуми. Во неговиот стан биле пронајдени мртви жена и петгодишно дете и повредено постаро лице, соопшти загребската полиција. „Мажот во 7:30 часот во улица Милан Решетар 44 ...

Повеќе »
Close