Последни вести

Хрватска бара 26.000 работници

Слободни работни места има за готвачи, чистачи економисти, медицински сестри… Во Хрватска се огласени 26.000 слободни работни места. Листата на најбараните ја предводат готвачи, продавачи, чистачки, помошници готвачи и работници во кујна.Следат возачи, дипломирани економисти, ѕидари и медицински сестри. Без оглед на тоа што државата даде зелено светло за 7.000 ...

Повеќе »

Срби, Хрвати, Бошњаци и Црногорци треба да имаат заеднички јазик – 200 експерти ја потпишаа Декларацијата

Откако се одржаа серија на регионални конференции во Подгорица, Сплит, Белград и Сарево, повеќе од 200 експерти по лингвистика и други социјални науки потпишаа Декларација за заеднички јазик. Декларацијата настана како резултат на проектот „Јазици и национализми“, кои имаа за цел да ја подигнат свеста за јазикот, за да активно ...

Повеќе »

Србија ќе отвори центар за поправка на руски воени хеликоптери, миговите ќе се поправаат во земјата

Српскиот министер за одбрана Зоран Ѓорѓевиќ изјави дека процесот на модернизација на српската армија се одвива во согласност со изготвените планови. Според него модернизацијата вклучува најмногу “опрема за против воздушна одбрана”. Министерот посочи дека претставниците на Русија имаат интерес “да дојдат во земјата, за да отворат нов центар за модернизација ...

Повеќе »

Кај Тепелена ќе се гради првиот енергетски парк на ветерници во Албанија

Албанската Влада даде зелено светло за изградба на првиот енегетски парк на ветерници, кој ќе биде изграден во близина на јужниот град Тепелена. Станува збор за инвестиција вредна околу 13 милиони евра, на приватна албанска компанија, која пред околу пет години почнала со подготовка на физибилити студија, а која доби ...

Повеќе »

ГЕРБ на Борисов победи на изборите во Бугарија

Претседателката на Бугарската социјалистичка партија, Корнелија Нинова го призна поразот на предвремените парламентарни избори, што се одржаа вчера во Бугарија, откако анкетите за излезност покажаа дека нејзината партија е на второто место, зад партијата на поранешниот премиер Бојко Борисов. Нинова им ја честиташе победата на партијата Граѓани за европски развој ...

Повеќе »

Ако се распадне ЕУ, ќе има нова војна на Балканот

Првиот човек на Европската комисија Жан ­Клод Јункер го предупредил американскиот претседател Доналд Трамп дека евентиалното распаѓање на Европската Унија ќе доведе до војна на Балканот. Во интервју за „Фајненшал тајмс“ Јункер изразил загриженост заради реакциите на Трамп по одлуката на Велика Британија да излезе од ЕУ и во разговор ...

Повеќе »

Албанија ја поддржува иницијативата на Косово за формирање на своја војска

Официјална Тирана ја поддржува иницијативата на Косово за формирање на своја армија. Албанскиот претседател Бујар Нишани по тој повод изјавил дека Косово е независна држава и треба да има своја армија. „Една држава за да има своја сигурност има потреба да ги има сите потребни институции, меѓу кои и своја ...

Повеќе »

Група Албанци нападнале двајца Срби во Косовска Митровица

Двајца Срби се повредени откако во северниот дел на Косовска Митровица биле нападнати од група Албанци, пренесуваат српските медиуми. Инцидентот се случил околу 18 часот во близина на плоштадот до главниот Ибарски мост. Повредите кои ги здобиле двајцата Срби не се опасни по живот. Жртвите на овој напад, на возраст ...

Повеќе »

Во Белград наскоро состанок за поделба на 51 имот од поранешна СФРЈ

Наскоро во Белград ќе биде одржан состанок за поделбата на имотот на поранешна СФРЈ на која претставниците на државите од поранешна Југослваија ќе разговараат за поделбата на 51 имот, вреден повеќе од 110 милиони долари, најавил генералниот секретар на српското МНР, Вељко Одаловиќ, пренесува РТС. Поранешна СФРЈ има 123 имоти ...

Повеќе »

И Бугарија има свој Трамп

Самонаречениот бугарски Доналд Трамп, кој минатата година се појави на политичка сцена ветувањето со ветувањето дека ќе ги „измете корумпираните елити“, би можел да има пресудно влијание на парламентарните избори на 26-ти мај. Сопственикот на синџирот аптеки и бензински пумпи, меѓу другото, 49-годишниот Веселин Марешки, ги шокираше аналитичарите освојувајќи на ...

Повеќе »

Владата на Србија го поништи декретот на Приштина за присвојување на српскиот имот на Косово

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави во петокот дека Владата донела одлука со која го поништува декретот на Приштина со кој се презема српскиот имот на Косово и Метохија. Владата ја прогласи приштинската одлука за ништовна и неважечка, како што тоа претходно го направи  со случајот со комбинатот “Трепча”. “Не може ...

Повеќе »

Од 2009 година досега околу 38 илјади граѓани се откажале од косовското државјанство

Од 2009 година досега околу 38 илјади граѓани се откажале од државјанството на Косово, потврдуваат од Министерството за внатрешни работи. Оваа бројка, од страна на експертите, се оценува како многу загрижувачка. Валон Красниќи, директор на одделот за државјанство, азил и миграција во косовското Министерство, вели дека во најголем број од ...

Повеќе »

Во Бугарија турски градоначалник бара турскиот јазик да стане официјален

Градоначалник на една мала турска општина во Бугарија пред парламентарните избори во оваа земја побара турскиот јазик да биде втор официјален јазик во државата. Веднаш стигнаа и реакциите на бугарските академици дека ова барање претставува сериозна закана за Бугарија испровоцирана од Турција. Омер Фарук Челик, градоначалникот на општина Шехзаделер ги ...

Повеќе »

Власи: Косово ќе беше дел од Србија, ако не му беше укината автономијата

Косовскиот адвокат и поранешен комунистички функционер Азем Власи оцени дека Косово денес ќе беше дел од Србија, доколку поранешниот српски претседател Слободан Милишевиќ не и ја укинеше автономијата на тогашната покраина. Власи за весникот „Ало“ изјави дека Милошевиќ „газел по Југославија“, водел неразумна политика и со својата ароганција кон Косово ...

Повеќе »

Голема полициска акција во Србија: Специјалците влегоа во познато кафуле, никој не смее да излезе

Неколку минути по осум часот во белградската населба Алтина, членовите на Специјалната единица на полицијата на Србија, влегле во автоперална која е воедно и кафе-пицерија. Очевидците за спркиот Курир велат дека полицијата влегла утрово внатре, а околните продавници, маркети и кафулиња не можеле да излезат во текот на акцијата. Продавачите ...

Повеќе »
Close
Advertisment ad adsense adlogger