Балкан – Page 20 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Големи штети предизвика градот во северна Грција

Над 30 илади декари насади настрадаа од градот, кој падна во регионот на Дидимотихо и Орестиада во северна Грција, јави АНА-МПА. Според властите на областа Еврос невремето нанело сериозни штети на насадите со памук и сончоглед. Властите во следните две недели треба да ги проценат штетите. Градот паѓал 20 минути ...

Повеќе »

Изрешетано момче во Србија, од испукани 22 куршуми, 12 завршиле во него

Триесетгодишно момче од Крушаре кај Ќуприја синоќа околу 23 часот во Јагодина, во близина на еден маркет е погоден со повеќе куршуми од огнено оружје. Лекарите се борат за неговиот живот. Српските медиуми објавија дека во момчето биле испукани 22 куршуми, а го погодиле 12. Неофицијално, тешко повредениот е кривично ...

Повеќе »

Коѕијас: Границите во Европа се конечни

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас им порача на „оние кои сонуваат за псевдовеличина“ дека границите во Европа се конечни и дека секој што ќе се обиде тие граници да ги доведе во прашање ќе се соочи со сериозни проблеми. Шефот на грчката дипломатија во интервју за порталот „Реал њуз“ истканува дека Грција ...

Повеќе »

Грција се договори со кредиторите

По повеќемесечни преговори, презадолжената Грција постигна договор со меѓународните кредитори и може да смета на нова финансиска инјекција.Грција и нејзините доверители се согласија околу нов пакет реформи за штедење, кој ќе отвори пат кон натамошна финансиска помош за економски западнатата земја. „Се појави бел чад“, изјави министерот за финансии на ...

Повеќе »

Жена брутално убиена во вагон во Србија – покрај телото пронајден крвав колец

Тело на непозната жена пронајдено е вчера околу 10.50 ачсот во вагон кај Железничката станица во Белград, дознава српски Курир. Според неофицијалните сознанија телото го пронашло момче во жолто-портокалов патнички вагон паркиран на спореден колосек недалеку од сместувањето за железничарите. Покрај убиената жена, е пронајден и крвав колец, а полициајта ...

Повеќе »

На Миконос уапсени 13 бегалци

Грчката крајбрежна стража синоќа на Миконос уапси 13 бегалци кои биле пронајдени во североисточниот дел на островот. Во групата имало и две малолетни лица кои биле ослободени. Прелиминарната истрага покажала дека бегалците се симнале од брод управуван од двајца мажи, најверојатно трговците со луѓе. Полицијата ја продолжува истрагата.   Преземено ...

Повеќе »

Францускиот суд го ослободи Харадинај

Апелациониот суд во Колмар, Франција, го одби барањето на Србија за екстрадиција на поренашниот командант на ОВК, Рамуш Харадинај. Судот во Колмар во четвртокот донесе одлука да го ослободи лидерот на Алијансата за иднината на Косово. Апелациониот суд во Колмар ѝ се обрати на јавноста со соопштение во кое наведува ...

Повеќе »

Осoмничениот за трикратното убиство пукал во себе

Осомничениот за трикратното убиство кај Шибеник, по неколкучасовната полициска опсада пукал во себе. Борис Лукета бил префрлен во градската болница и сеуште давал знаци на живот, пренесуваат хрватските медиуми. Борис Лукета, во средата, во предградието на Шибеник Бродарица, убил три лица, сопружниците Милка и Хакија Керановиќ и Иван Бајиќ пријател ...

Повеќе »

Над 10.000 лица протестираа во Белград

Во синоќешниот протест во Белград под мотото „На патеката на фантомите“, организиран од иницијативата „Не го даваме/давиме Белград“ учествуваа над десет илјади граѓани – пишува белградскиот весник „Данас“.  На „протестот против диктатурата“ граѓаните бараа одговорност за уништувањата во реонот Савамала и бараа смена на актуелната спрска власт. Синоќа беше одбележана ...

Повеќе »

Хрватска: Двајца загинати, петмина исчезнати во поморска несреќа

Две лица загинале, а по пет се трага, по тешката поморска несреќа во Хрватска, во која с судриле два брода. Еден од бродовите бил во сопственост на Пристанишната капетанија Дубровник. Ресорното министерство соопшти дека бродот на Пристанишната капетанија Дубровник „Данче“, во вторникот околу 21:30 часот во каналот Колочеп. Службениот борд ...

Повеќе »

Бугарија со вооружување од 1.5 милијарди лева

Бугapија e пред потпишување на нaјголемaтa вoeнa здeлĸa за пocлeднивe 25 гoдини, јави БТА. Од бугарското Mиниcтepcтво зa oдбpaнa соопштуваат дека Армијата ќе добие осум современи мyлтифyнĸциoнaлни борбени авиони, вредни вкупно 1,5 милијарди лева. Потоа зделката тpебa дa се oдoбpи oд Hapoднoтo cобpaниe. Опциите ĸoи Mиниcтepcтвoто ги има на располагање cе ...

Повеќе »

Турски воени авиони го нарушиле грчикот воздушен простор

Два турски борбени авиони Ф-16 вчера трипати го повредиле грчкиот воздушен простор, во североисточниот, централниот и југоисточниот дел на Егејското Море. Грчките воени власти соопштија дека авионите, заедно со турски авион од типот CN-235, исто така четирипати навлегле во Атинскиот воздушен простор. Сите авиони биле пресретнати и протерани од страна на ...

Повеќе »

Вучиќ: Ако јас кажев да се обединат Србите во регионот, ќе “висев“ во Брисел

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека изјавите во врска со обединувањето на Албанија и Косово остануваат само во доменот на желби, но ги замоли нивните протагонисти да не излегуваат во јавност со такво нешто, бидејќи тоа не допринесува за добри односи во регионот. Тој истакна дека ова е реакцијата на ...

Повеќе »

Експлозија на бомба пред експозитура на „Еуробанк“ во Атина

Експлозија на бомба синоќа одекна пред експозитура на „Еуробанк“ во Атина, но нема ниту загинати, ниту повредени лица. Експлозија на бомба синоќа одекна пред експозитура на „Еуробанк“ во Атина, но нема ниту загинати, ниту повредени лица. Според полицијата, експлодирала помала експлозивна направа, која ги оштетила влезот и прозорците во банката, ...

Повеќе »

Снег го парализира сообраќајот во Австрија

Стотици возачи заглавија во сообраќајниот метеж, претежно во покраината Долна Австрија. Обилни снежни врнежи ги зафатија синоќа централните региони на Австрија, при што беше парализирано движењето на автомобилите на главните автопати, јавија австриски медиуми. Стотици возачи заглавија во сообраќајниот метеж, претежно во покраината Долна Австрија. Голем број сопственици на автомобили ...

Повеќе »