Балкан – Page 28 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Eксплозивна направа ставена пред грчкото Министерсто за труд во Атина

Грчката полиција изутринава откри експлозивна направа ставена во ранец оставен пред влезот на зградата на Министерството за труд во Атина, пишува весникот „Картимерини“. Експлозивната направа била декативирана. Претходно за неа била даден сигнал во редакцијата на весникот „Ефидерида тон синдикатон“. Непознато лице телефонирало и ијзавило дека бомба ќе експлодира за ...

Повеќе »

Нема визна либерализација за Косово без исполнување на два услова

Косово нема да може да оствари напредок во процесот за визната либерализација, се додека не ги исполни последните два критериума, соопшти Канцеларијата на Европската унија во Приштина како раакција на барањата на косовската Влада за можно „заобиколување“ на критериумот за демаркација на границата со Црна Гора. Како што јави дописникот на ...

Повеќе »

Во Италија запленета албанска марихуана вредна три милиони евра

Италијнската полиција во областа Катанија заплени над тон марихуана по потекло од Албанија. Италијанските медиуми, наведуваат дека дрогата пристигала од Албанија со моторен чамец и на италијанскиот нарко пазар требала да биде продавана на мало. Вредноста на запленетата дрога се проценува на три милиони евра, а во aкацијата се уапсени ...

Повеќе »

(ВИДЕО): Мигрантите се судрија со полицијата во Бугарија

Безредија и судир со бугарската полиција предизвикаа емигранти во бегласкиот камп во градот Харманли на југот на Бугарија. Емигрантите запалиле мебел и автомобилски гуми. Кампот пред три дена беше затворен поради извештај за епидемија на зараза. Емигрантите фрлале камења и други предмети врз полицајците, кои употребиле воден топ за да ...

Повеќе »

На Косово уапсени 19 осомничени за планирање џихадистички напади

Косовската полиција објави во средата дека уапсила 19 лица во изминатите дванаесет дена под сомневање дека се поврзани со ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава и во планирање напади на Косово и во соседна Албанија. Полицијата во Приштина соопшти дека осомничените биле во контакт со припадникот на Исламската држава, самонаречениот „командант ...

Повеќе »

Бугарската полиција под вода открила милиони фалсификувани евра

Бугарските власти објавија во вторник дека заплениле рекордна количина од преку 13 милиони евра фалсификувани банкноти, од кои повеќето ги извадиле нуркачи. Големото количество банкноти од 500 евра е откриена под вода на брана во јужниот дел на Бугарија, откако на полицајците сѐ им признал еден од криминалците и ги ...

Повеќе »

Навивачите во Србија посилни од државата

Мафијашките пресметки повторно се секојдневие во Србија. Војуваат регионалните мафии од екс Југославија, навивачките групи, а трае и борбата за пазарот на наркотици. Премиерот и полицијата ѝ објавија војна на мафијата.Белградските улици повторно се бојно поле за мафијашките пресметки, во кои често страдаат и случајни минувачи. Страниците со црна хроника ...

Повеќе »

Бугарија со ограда ќе се брани од мигранти

Бугарија ќе гради жичана ограда долга 100 км долж границата со Грција и со Турција. Заедно со постоечката структура вкупната должина на оградата ќе биде над 200 км. Земјата ќе распореди дополнителен број граничари во обид да се спречи прилив на мигранти. Бугарија ги засили пограничните патроли, а на некои ...

Повеќе »

Мобилна апликација за пријавување кражба

Хрватските програмери изработија бесплатна апликација за паметни телефони, која овозможува регистрација на велосипеди и испраќање на внесените податоци до базата на податоци на Министерството за внатрешни работи. Како што пишуваат хрватските медиуми, апликацијата може да се симне од интернет-страницата на градот Вараждин или од страницата на вараждинската полиција, на чие ...

Повеќе »

Отповикана е македонската амбасадорка во Хрватска

Македонската амбасадорка во Хрватска, Даниела Караѓозоска, е отповикана од функцијата вонреден и ополномоштен амбасадор на Македонија во оваа земја. Одлуката за отповикувањето е објавена во Службениот весник, каде е наведено дека должноста и` престанува заклучно со 31 октомври. Пред да стане амбасадорка Караѓозоска била сопственичка на дом за стари лица ...

Повеќе »

Босна и Херцеговина чекор поблиску до ЕУ

Босна и Херцеговина прескокна важна пречка во приближувањето кон Европската унија. Советот за општи работи на ЕУ ја прифати апликацијата на БиХ за членство во Унијата. Со тоа на техничко ниво почнува пристапниот процес. Шефовите на дипломатии и министрите за европски прашања на земјите-членки на Европската Унија денеска на седницата ...

Повеќе »

Разликата поемѓу Српската и Данската влада

Додека министрите во нашиот сосед се возат во скапоцени автомобили со лични возачи и обезбедување, а голем дел од народот ‘трпи за леб’, во Данска, држава која нема невработени граѓани, членовите на владата се возат со велосипеди. Parking Vlade Srbije i parking Vlade Kraljevine Danske.Neko će reći da smo napredniji.Ne,nismo.Zaostali ...

Повеќе »

Србија не може да ѝ биде одбрана на Европа од имигрантите изјави Вучиќ

Вучиќ рекол дека ЕУ проблемот на имигрантите мора да го реши на своите граници, во Грција и во Бугарија, истакнувајќи дека Србија „не може да биде првата и последната одбрана на Европа“. „Ние сакаме да го прифатиме својот дел од одговорноста, покажавме хумано лице и солидарност, но ние својата земја ...

Повеќе »

Босна и Херцеговина може да опстане само како „унија на три држави“

Дали на Босна и Херцеговина и се заканува распаѓање? Босна и Херцеговина може да опстане само како „унија на три држави“, во спротивно пак таа ќе се распадне, смета претседателот на Република Српска, Милорад Додик. Според него, Босна и Херцеговина е земја која не служи за ништо друго освен за ...

Повеќе »

“АНА” се заканува со војна помеѓу Косово и Црна Гора

Заканите на „Албанската национална армија (АНА)“, дека ќе има војна помеѓу Албанците и Црногорците, доколку биде ратификуван договорот за демаркација на границата помеѓу Црна Гора и Косово ги подигнаа тензиите во делот на Чакор, каде теренот секојдневно го надгледуваат 30 припадници на специјалните сили на Црна Гора. Договорот треба да ...

Повеќе »