Балкан – Page 29 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Босна и Херцеговина може да опстане само како „унија на три држави“

Дали на Босна и Херцеговина и се заканува распаѓање? Босна и Херцеговина може да опстане само како „унија на три држави“, во спротивно пак таа ќе се распадне, смета претседателот на Република Српска, Милорад Додик. Според него, Босна и Херцеговина е земја која не служи за ништо друго освен за ...

Повеќе »

“АНА” се заканува со војна помеѓу Косово и Црна Гора

Заканите на „Албанската национална армија (АНА)“, дека ќе има војна помеѓу Албанците и Црногорците, доколку биде ратификуван договорот за демаркација на границата помеѓу Црна Гора и Косово ги подигнаа тензиите во делот на Чакор, каде теренот секојдневно го надгледуваат 30 припадници на специјалните сили на Црна Гора. Договорот треба да ...

Повеќе »

ВИДЕОТ: Албански демонстранти удрија со камења, ги спречуваат Србите да ја слават Голема Богородица

Големи немири од рано утрово има во Косово, во областа на Мушутиште, кај Сува Река. Повеќе стотици демонстранти опремени со албански знамиња, го блокираа патот кон остатоците од манастирот посветен на Успението на пресвета Богородица, а за каде беше најавена богослужба за христијанското население во тој дел од Косово. Ангажирани ...

Повеќе »

Експлозија во дворот на Радио-телевизија Косово

Силна експлозија, во понеделникот вечерта околу 22 часот, одекнала во дворот на Радио-телевизија Косово (РТК), во непосредна близина на сателитските предаватели, објави телевизијата наведувајќи дека во експлозијата никој не е повреден. Косовската полиција веднаш по експлозијата ја блокирала зградата на телевизијата и започнала истрага која треба да утврди дали зградата ...

Повеќе »

За 2 часа 30000 молњи над Јадранот

Изминатата ноќ на северот на Јадранско море беше навистина бурно. Околу 30000 атмосферски електрични празнења од 10 часот навечер до полноќ забележаа сензорите на Blitzotung. Се очекуваат натамошни информации за потенцијални  последици од ова невреме, иако истото во најголем дел беше сконцентрирано над Јадранското море, а помал дел над самото ...

Повеќе »

Косово понуди помош за Македонија по вчерашното невреме

Косовскиот премиер Иса Мустафа изрази длабоко сочувство до семејствата на настраданите граѓани од невремето во Скопје и искажа подготвеност на неговата земја да и помогне на Македонија. „Владата на Косово, предводена од премиерот Иса Мустафа, со загриженост и голема болка ги следи настаните предизвикани од невремето кое ја погоди Македонија. ...

Повеќе »

Во Грција во последните 24 часа пристигнале 82 мигранти

На грчка територија денеска се регистрирани 57.015 бегалци и мигранти, а во последните 24 часа пристигнале 82 нови лица. Според Координативното тело за управување со бегалската криза, 21.904 од бегалците се во северна Грција, 10.149 се сместени во регионот на Атика и 2.687 се во централниот и јужниот дел на ...

Повеќе »

Се поголем број на мигранти после неуспешниот пуч во Турција

Доаѓањето на мигранти на грчките острови кое речиси престана после спогодбата на ЕУ и Турција расте од неуспешниот државен удар во Турција, соопшти грчката влада. После потпишувањето на спогодбата ЕУ-Турција на 20 март оваа година, на грчките острови просечно доаѓале до 30 мигранти дневно, но после пропаднатиот пуч од 15 ...

Повеќе »

Вице-гувернерот на романската Централна банка уапсен за корупција

Националната дирекција за борба против корупција на Романија го уапси денеска вице-гувернерот на Централната банка Богдан Олтеану во рамки на истрага за корупција. Дирекцијата бара на Олтеану да му биде одреден 30-дневен притвор. Претставник на Дирекцијата изјави дека во моментов тој се наоѓа во пртивор, јави БТА. – Во тек е ...

Повеќе »

Гром удри во семејство – сопругот во кома, жената и сестра ѝ се спасија

Три лица се повредени од удар на гром во близина на Зворник, Република Српска, од кои еден е во кома. Во моментот на несреќата брачниот пар и сестрата на жената стоеле под дрво на отворено место. Громот удрил директно во градите на 40 годишниот Миле Стевановиќ, а излезниот крај на ...

Повеќе »

Косово казнето со пет милиони евра поради биометриските пасоши

Австриската компанија „ОеСД“, која беше избрана за изработка на косовските биометриски пасоши го добила судскиот процес против Владата на Косово, во кој бара компензација поради доцнење во исплатата и поради привременото одложување на договорот за испорака на биометриските пасоши. – Арбитражниот суд на Меѓународната комора за трговија во Париз донесе ...

Повеќе »

Девојче во Белград заврши под автомобил барајќи покемони

13 годишното девојче Т.Н. е тешко повредена вчера во Белград додека бркала Покемони. На Универзитетската детска клиника е потврдено дека девојчето е сместено во одделение за хирушка интензивна нега. Како што неофицијално се дознава, се работи за комплицирани повреди, но детето не во животна опасност. Таа не гледајќи кај оди, истрчала на ...

Повеќе »

Исчезнаа 14 бродови и 42 хеликоптери на турската армија

Најмалку 14 бродови на турската воена морнарица и натаму се наоѓаат на море и со нив не може да се воспостави контакт, а турската власт стравува дека би можело да се испостави дека нивните команданти се пучисти кои сакаат да избегаат во други земји. Извор од турската влада потврди дека ...

Повеќе »

Муслимански проповедник од БиХ осуден на 20 години затвор

Муслиманскиот проповедник Ебу Тејма, по потекло од БиХ е осуден на 20 години затвор поради припадност на терористичка организација и регрутирање на млади борци за групацијата Исламска држава. Јавниот обвинител изјави дека 34-годишниот Тејма „им ги испрал мозоците” на десетици лица на возраст меѓу 14 и 30 години и оти ...

Повеќе »

Вработените во атинското метро повторно ќе штрајкуваат

Вработените во атинското метро, електричната железница и трaмваите нема да работат од 22 часот вечерва, во рамките на протестите кои предизвикаа хаос во јавниот превоз во главниот град на Грција,јави дописникот на МИА од Атина. Работниците протестираат против вклучување на операторот „Стаси“ на списокот на компании кои треба да се ...

Повеќе »