Балкан – Page 3 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Анкета: Мнозинството Срби се против членсто на земјата во НАТО

Мнозинството српски граѓани, односно 84 проценти, не поддржуваат членство на Србија во НАТО, две третини, или 66 проценти, веруваат дека бомбардирањето на СР Југославија можело да се избегне, а поголемиот дел сметаат дека политиката на Слободан Милошевиќ била причина за бомбардирањето – покажува анкетата спроведена од Институтот за европски прашања. ...

Повеќе »

Вучиќ: Брисел бара формирање на Заедница на српски општини

Европската унија и’ порачала на косовската страна дека мора да го исполни договорот за формирање Заедница на српски општини – информира српскиот претседател, Александар Вучиќ синоќа во Брисел, по средбата со косовскиот претседател Хашим Тачи. Сепак тој е скептичен дека тоа и ќе се исполни. „ Албанците ќе речат дека ќе го ...

Повеќе »

ЕРТ: Атина изненадена од македонскиот предлог

Слетувањето на скопскиот аеродром по пауза од 12 години, шеширот на Коѕијас, но и различните позиции на Скопје и Атина во преговорите, се дел од точките на кои грчките медиуми го ставаат акцентот во текстовите за вчерашното пристигнување на министерот за надворешни работи на Грција, на скопскиот аеродром. Освен делегација ...

Повеќе »

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во официјална посета на Република Македонија, денеска потврди македонското МНР. Грчката делегација, предводена од Коѕијас, во четврток ќе пристигне на Меѓународниот аеродром Скопје. Веста за посетата истовремено беше потврдена за МИА и од грчка страна, преку ...

Повеќе »

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во неговиот дом во близина на Букурешт. Полицискиот портпарол Чиприан Романеску синоќа изјави дека Андреј Георге починал под сомнителни околности 12 часа претходно. Георге (56) работеше како радио и тв новинар по уривањето од власт на ...

Повеќе »

Во Грција конфискувана голема колична штетна храна увезена од Турција

Властите во Грција во последните денови конфискувале повеќе од 400 тони штетна храна која во земјата влегла од Турција. Според весниците „Етнос“ и „Њузит“, турскиот увоз вклучувал од сушени јаткасти пловоди до овошје и зеленчук. Храната била запленета затоа што содржела големи количества хемикалии штетни за здравјето. Грчките ветеринарни служби ...

Повеќе »

Коѕијас добил предупредувачко писмо со куршум поради „македонскоот прашање“

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас во пресрет на претстојната посета на Скопје, добил анонимно предупредувачко писмо со кушум, пишува денеска „Катимерини“. Во предупредувачкото писмото било наведено дека куршумот е поради неговата улога во тековните преговори за „македонското прашање“, пренесува МИА. Писмото и куршумот се предадени во полиција ...

Повеќе »

Криза во Словачка: Пелегрини- нов премиер наместо Фицо

Убиството на истражувачкиот новинар и неговата девојка ја турнаа Словачка во длабока криза. Премиерот Фицо сега треба да биде сменет од неговиот досегашен заменик. Нови избори барем засега се тргнати од дневниот ред. Лидерот на владејачката социјалистичка партија на Словачка, СМЕР, Роберт Фицо и целата влада денеска поднесоа оставки среде ...

Повеќе »

Што се крие зад оставката на Миро Церар?

Словенечкиот премиер Миро Церар поднесе оставка доцна синоќа, неколку часа откако клучен инвестициски проект се соочи со правни пречки, но соопшти и дека му е доста од опструкции од неговите коалициски партнери. Оставката на Церар се случува само три месеци пред парламентарните избори најавени за јуни. Засега е нејасно дали ...

Повеќе »

Германската тајна служба предупредува: „Балканската рута повторно е отворена“

Од 2016. година бегалскиот пат низ Балкан фактички требаше да биде херметички затворен. Но, криумчарските банди одамна повторно шверцуваат илјадници бегалци месечно“, пишуваат германските весници. „БНД предупредува :Балканската рута повторно е отворена“ – е насловот на текстот во магазинот Фокус, во кој се потенцира дека „од 2016. година бегалскиот пат ...

Повеќе »

Делегација на Советот на министри на БиХ во посета на Македонија

Делегација на Советот на министри на Република Босна и Херцеговина, предводена од претседавачот на Советот Денис Звиздиќ, денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Република Македонија. Звиздиќ ќе има средба со премиерот Зоран Заев во Владата на РМ, по која ќе одржат заедничка прес-конференција, а билатерална средба ќе одржат ...

Повеќе »

ЕУ му дава 14 домашни задачи на Балканот

Во 2025 година Србија и Црна Гора би требало да ѝ пристапат на ЕУ. Но дотогаш неопходно е да се стори многу во сузбивањето на криминалот и корупцијата. По минатонеделната посета на Западен Балкан претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, вчера (8.3.), состанок одржаа министрите за внатрешни работи на 28 ...

Повеќе »

Во Атина почна рочиштето за жалбата на Грујевски и Бошковски

Вo 9:30 чaсoт пo лoкaлнo време вo Врхoвниoт суд вo Атинa, кaкo штo беше и нaјaвенo зaпoчнa рoчиштетo нa кoе меѓу 22-тa случaи кои се нa дневен ред е и жaлбaтa пo oдлукaтa нa сoлунскиoт Суд зa екстрaдицијa нa Гoрaн Грујевски и Никoлa Бoшкoвски, јави дописникот на МИА од Атина. Рoчиштетo ...

Повеќе »

Босанската полиција уапси Македонец кој се бара за убиство

Македонец кој се бара за убиство е уапсен при обид да влезе во Босна и Херцеговина. Службениците на Единицата за гранична полиција Вишеград вчера го привеле 43-годишниот Н.Б., државјанин на Република Македонија, поради кривично дело „убиство“, соопшти граничната полиција. Тој бил задржан при контрола при обид за влез во Босна ...

Повеќе »

Грци протестираа против учебници по веронаука кои „го загрозуваат православието“

Околу 2.000 луѓе синоќа протестираа пред грчкиот Парламент поради нови училишни учебници по веронаука за кои сметаат дека ја загрозуваат православната вера. Во протестот учествуваа многу православни свештеници и епископи, а некои од демонстрантите носеа транспаренти на кои авторите на учебниците беа означени како „предавници на државата“ и на кои ...

Повеќе »