Балкан – Page 30 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Уапсен напаѓачот во ноќниот клуб во Истанбул

Весникот Hurriyet, пишува дека мажот е уапсен во понеделникот вечерта заедно со неговиот син во квартот кој се наоѓа во европскиот дел на Истанбул. Весникот Daily Sabah, повикувајќи се на извори од истрагата наведува дека станува збор за државјанинот на Узбекистан, Абдулхадир Машарипов. Претходно весниците објавија дека неговото борбено име ...

Повеќе »

Рускиот воз од Србија до Косово: Провокациите пристигнаа на својата цел, патниците не

Лавина реакции во регионот но и пошироко, откако викендов необичниот патнички „руски воз“ успеја повторно ги разгори тензиите помеѓу Белград и Приштина. Патниците кои тргнаа од Белград не успејаа да стигнат до својата дестинација, Косовска Митровица, но провокациите, пак, „безбедно“ пристигнаа до својата цел. Возот чија внатрешност е украсен со ...

Повеќе »

Тачи: Апсењето на Харадинај е неприфатливо

Косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод апсењето на Рамуш Харадинај во Франција синоќа изјави дека „е неприфатливо Харадинај да биде уапсен во било која земја на светот, само затоа што има потерница од Србија“. Тачи на Фејсбук наведе дека косовските институции ги користат „сите расположливи механизми за што побрзо да ...

Повеќе »

Турција ја продолжи вонредната состојба за три месеци

Парламентот на Турција ја продолжи за уште три месеци вонредната состојба, што во земјата беше воведена по обидот за пуч на 15 јули минатата година. Вонредната состојба и овозможува на турската Влада „да го заобиколи“ Парламентот во донесувањето нови закони, како и да ги ограничи или суспендира  правата и слободите ...

Повеќе »

ЛДП – Дачиќ свесно ги нарушува односите со соседите

Либерал-демократската партија на Србија остро реагираше на новогодишното интервју на министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, во кое  како  „неодговорен став“ го оцени делот за односите со соседите, меѓу кои и Македонија. Дачиќ, со своите изјави, свесно ги нарушува односите со соседите, е ставот на српските либерал-демократи. -Во ...

Повеќе »

Повторно ограбен возот од Грција

Возот кој сообраќа на релација Грција – Србија, а поминува низ Македонија, повторно бил ограбен, а од него се украдени монитори и компјутери. Имено, како што соопшти полицијата, во четврток околу 5.15 часот на железнички премин Табановце, при преглед во воз кој сообраќал на релација Богородица – Табановце, од страна ...

Повеќе »

Eксплозивна направа ставена пред грчкото Министерсто за труд во Атина

Грчката полиција изутринава откри експлозивна направа ставена во ранец оставен пред влезот на зградата на Министерството за труд во Атина, пишува весникот „Картимерини“. Експлозивната направа била декативирана. Претходно за неа била даден сигнал во редакцијата на весникот „Ефидерида тон синдикатон“. Непознато лице телефонирало и ијзавило дека бомба ќе експлодира за ...

Повеќе »

Нема визна либерализација за Косово без исполнување на два услова

Косово нема да може да оствари напредок во процесот за визната либерализација, се додека не ги исполни последните два критериума, соопшти Канцеларијата на Европската унија во Приштина како раакција на барањата на косовската Влада за можно „заобиколување“ на критериумот за демаркација на границата со Црна Гора. Како што јави дописникот на ...

Повеќе »

Во Италија запленета албанска марихуана вредна три милиони евра

Италијнската полиција во областа Катанија заплени над тон марихуана по потекло од Албанија. Италијанските медиуми, наведуваат дека дрогата пристигала од Албанија со моторен чамец и на италијанскиот нарко пазар требала да биде продавана на мало. Вредноста на запленетата дрога се проценува на три милиони евра, а во aкацијата се уапсени ...

Повеќе »

(ВИДЕО): Мигрантите се судрија со полицијата во Бугарија

Безредија и судир со бугарската полиција предизвикаа емигранти во бегласкиот камп во градот Харманли на југот на Бугарија. Емигрантите запалиле мебел и автомобилски гуми. Кампот пред три дена беше затворен поради извештај за епидемија на зараза. Емигрантите фрлале камења и други предмети врз полицајците, кои употребиле воден топ за да ...

Повеќе »

На Косово уапсени 19 осомничени за планирање џихадистички напади

Косовската полиција објави во средата дека уапсила 19 лица во изминатите дванаесет дена под сомневање дека се поврзани со ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава и во планирање напади на Косово и во соседна Албанија. Полицијата во Приштина соопшти дека осомничените биле во контакт со припадникот на Исламската држава, самонаречениот „командант ...

Повеќе »

Бугарската полиција под вода открила милиони фалсификувани евра

Бугарските власти објавија во вторник дека заплениле рекордна количина од преку 13 милиони евра фалсификувани банкноти, од кои повеќето ги извадиле нуркачи. Големото количество банкноти од 500 евра е откриена под вода на брана во јужниот дел на Бугарија, откако на полицајците сѐ им признал еден од криминалците и ги ...

Повеќе »

Навивачите во Србија посилни од државата

Мафијашките пресметки повторно се секојдневие во Србија. Војуваат регионалните мафии од екс Југославија, навивачките групи, а трае и борбата за пазарот на наркотици. Премиерот и полицијата ѝ објавија војна на мафијата.Белградските улици повторно се бојно поле за мафијашките пресметки, во кои често страдаат и случајни минувачи. Страниците со црна хроника ...

Повеќе »

Бугарија со ограда ќе се брани од мигранти

Бугарија ќе гради жичана ограда долга 100 км долж границата со Грција и со Турција. Заедно со постоечката структура вкупната должина на оградата ќе биде над 200 км. Земјата ќе распореди дополнителен број граничари во обид да се спречи прилив на мигранти. Бугарија ги засили пограничните патроли, а на некои ...

Повеќе »

Мобилна апликација за пријавување кражба

Хрватските програмери изработија бесплатна апликација за паметни телефони, која овозможува регистрација на велосипеди и испраќање на внесените податоци до базата на податоци на Министерството за внатрешни работи. Како што пишуваат хрватските медиуми, апликацијата може да се симне од интернет-страницата на градот Вараждин или од страницата на вараждинската полиција, на чие ...

Повеќе »