Балкан – Page 34 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Хаос на македонско-грчката граница

Очајните мигранти и бегалци се судриле со грчката полиција во Идомени, на границата помеѓу Македонија и Грција. Тензијата ескалирала кога полицајците се обиделе да ги тргнат бегалците од пругата, каде тие со денови бараат од македонските власти повторно да ја отворат границата. Некои од бегалците фрлале камења по грчките органи ...

Повеќе »

Обновено: Воислав Шешиљ е ослободен од обвиненијата

Хашкиот трибунал прогласи дека лидерот на Српската радикална партија, Воислав Шешељ не е виновен за злосторства против човештвото. Доказите покажуваат дека соработката со Слободан Милошевиќ била околу тоа да се бранат Србите или да се зачува Југославија, а не да се извршуваат злосторства. Обвинителството не успеа да докаже постоење на ...

Повеќе »

Околу 70 џихадисти се вратиле во Македонија

Во Сараево во моментов се одржува конференцијата “Балкански џихадисти: Радикализација и регрутирање на борци за Сирија и Ирак”, која ја организира Балканската истражувачка регионална мрежа – “BIRN”. На конференцијата се презентираат резултати од анализата на радикализација и регрутирање на џихадисти од Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Македонија и ...

Повеќе »

Грција ќе постави звучници на границата со Македонија

Грчката Влада соопшти дека ќе постави звучници на границата со Македонија со цел да ги убедува илјадниците бегалци и мигранти, кои се наоѓаат таму да ги игнорираат гласините дека балканската маршрута кон Централна Европа повторно ќе биде отворена. Грчката Влада соопшти дека ќе постави звучници на границата со Македонија со ...

Повеќе »

Напад со молотови коктели врз полицска станица во Атина

Група од дваесетина лица доцна синоќа извршиле напад врз полициска станица во атинската населба Панграти. Како што објави грчкиот информативен сајт Њуз.ин, напаѓачите минувале пеш пред полицската станица и одеднаш фрлиле три молотови коктели врз објектот. При експлозиите на молотовите коктели нема жртви, туку само е предизвикана материјална штета на зградата ...

Повеќе »

Вонредни безбедносни мерки на аеродромот во Тирана

По терористичките напади во Брисел во Албанија видно се засилени безбедносните мерки, меѓу другото со поголемо присутно на полицијата на пофреквентни места во Тирана. Министерството за внатрешни работи соопшти дека дополнителни безбедносни мерки се воведени на меѓународниот аеродром во Тирана. Полицијата на аеродромот врши детални контроли, а зголемени се и ...

Повеќе »

Во Идомени ги тепаат и хуманитарците, а во Табановце се тепаат за љубов

Македонските безбедносни власти сметаат дека се уште има опасност за државава од ситуацијата со бегалците во Грција и Србија. За да се заштити Македонија, денеска собраниската Комисија за одбрана и безбедност ќе одобри продолжување на кризната состојба на подрачјата на јужната и на северната граница. Предлогот го поднесе Управувачкиот комитет ...

Повеќе »

Романија: Обвинителите побараа 25 години казна затвор за Јон Фичор

Романските обвинители побараа 25 години казна затвор за Јон Фичор, поранешниот командант на комунистичкиот затвор, под обвинение за злосторства против човештвото, пренесува БТА. Фичор е вториот началник на затвор од времето на комунизмот, против кого е започнат процес во врска со смртта на многу затвореници. Првото слично дело беше против ...

Повеќе »

Фајман бара затворање на сите маршрути за бегалците

Австрискиот канцелар Вернер Фајман денеска изјави дека пропуштањето на бегалците е минато и дека мора да се затворат сите маршрути. На седница на австрискиот Парламент, посветена на бегалската криза, Фајман подвлече дека Австрија ќе остане одлучна во примената на својата нова политика кон бегалците. Фајман вети и дека нема да дозволи, ...

Повеќе »

Се повеќе болни во Идомени

Влагата им влезе во коските на луѓето кои повеќе недели живеат во кал, со скудна облека и скромна, скоро недоволна храна. Освен парче леб, хуманитарните организации сега делат и дневна терапија за бегалците и мигрантите. Мизеријата од грчката страна на македонско-грчката граница е немерлива. Соочени со затворени патишта, наеднаш се ...

Повеќе »

Бројот на жртви во најновиот бомбашки напад во Анкара порасна денес на 37

Бројот на жртви во најновиот бомбашки напад во Анкара порасна денес на 37, изјави турскиот министер за здравство Мехмет Муезиноглу. Синоќа беше речено дека загинале 34 лица. Засега никој не презеде одговорност за синоќешниот напад, втор терористички чин во само месец дена, во кој исто така беа повредени 125 лица. The ...

Повеќе »

Бебе падна од тераса во Ниш

Лекарите велат дека бебето паднало од првиот кат од висина на два и пол метра. Нејасно е како тоа се случило и каде во тој момент биле родителите. Бебето во свесна состојба веднаш било префрлено в болница. Лекарите велат дека бебето паднало од првиот кат од висина на два и ...

Повеќе »

Почина српскиот актер Драган Николиќ

Познатиот српски актер, Драган Николиќ почина во Белград, во 73 година од својот живот, по долгата борба со тешка болест. Роден е во 1943 година во Белград, а по основното училиште се запишал во гимназија, која не ја завршил бидејќи се преместил во економско училиште. Потоа се запишал на Академијата ...

Повеќе »

„Ти купивме одело за свадба, го облече за погреб” – погребан Горан Медиќ

Дваесет и осумгодишниот, Горан Медиќ од Србија кој беше претепан до смрт, денеска беше испратен во вечниот дом. Тажна слика на гробиштата, лелеци од болка на родителите и солзи за младото момче, денеска ја завија Србија во црно. Момчето почина во саботата наутро по тешките повреди кои ги здобил додека ...

Повеќе »

Полицаец ја убил поранешната девојка (Фото)

Триесетгодишниот полицаец Д.С. од Пожаревац, Србија рано утрово во 4:10 часот ја убил својата девојка Јелена С. Настанот се случил на паркингот на улицата „Божа Димитријевиќ“ пред зградата број 132. Полицаецот ја убил дваесет и деветгодишната Јелена додека таа седела на совозачкото место во автомобилот „опелот“, каде било и нејзиното ...

Повеќе »