Балкан – Page 38 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

ОБНОВЕНО: Десет лица загинаа во експлозијата во Истанбул

Најмалку 10 луѓе загинаа, а 15 се повредени во силната експлозија што одекна претпладнето во Истанбул, потврдија турските власти. Според весникот Хуриет, бомбаш самоубиец се разнел сред група германски туристи, на главниот градски плоштад. Според други извори, бомабата била поставена под клупа во непосредна близина на транвајската станица покрај Султан ...

Повеќе »

Експлозија во Истанбул, има жртви

Силна експлозија одекнала претпладнето во Турција, Истанбул. Турските медими јавуваат дека има и жртви. Според весникопт Хуриет, бомбаш самоубиец се разнел сред група туристи, на главниот градски плоштад. Есплозијата се случила покрај Султан Ахмедовата џамија или попозната како Сината џамија.

Повеќе »

Малолетник заклал врсник и тешко ранил друг

Седумнаесетгодишник од Вршац, Србија кој од порано ѝ бил познат на полицијата, вчеравечер со нож убил еден малолетник, а друг ранил – пренесуваат српските медиуми. Имено, П.М. околу три часот го заклал петнаесетгодишниот В.С., а му нанел убодна рана во стомакот на петнаесетгодишниот М.В. Медиумите јавуваат дека неофицијално, до трагедијата ...

Повеќе »

Работник загинал при несреќа во рудник во Србија

Триесетгодишен работник загинал денеска додека изведувал работи на високонапонски кабел на копот на рудникот Колубара – соопшти српското Министерство за внатрешни работи. Танјуг јавува дека инцидентот се случил утрово во 4:45 часот во близна на населеното место Јунковац. Работникот се здобил со сериозни изгореници при стурен удар, по што набрзо ...

Повеќе »

Турција планира да воведе работни визи за сириските бегалци

Турција планира да издава работни визи на сириските бегалци, со цел да го намали нивниот притисок за заминување во европските земји – соопшти денеска тускиот министер за европски прашања, Волкан Бозкир. „Бројот на илегални имигранти во 2015 година изнесуваше над 150.000 лица, а турските власти секојдневно пресретнуваа по околу 500 ...

Повеќе »

Драма: Жена се породила во лифт

Вчеравечер Итната помош во Србија добила паничен повик од еден граѓанин, кој рекол дека жена се пораѓа во лифт. Медицинската екипа веднаш тргнала на помош. „Нашата екипа веднаш се упати на местот по примениот повик, таму го затекнавме породувањето во завршна фаза. И’ пруживме прва помош на мајката и бебето, ...

Повеќе »

Косовската опозиција со нов протест во Приштина

Косовските опозиционери денеска повторно протестираа во Приштина, барајќи да се поништи Бриселскиот договор што се однесува на формирањето на Заедницата на српски општини и договорот за демаркација на границата со Црна Гора. Тие се собраа пред зградата на Филолошкиот факултет во Приштина и се упатија кон центарот на градот кон ...

Повеќе »

Четири години затвор за братот на поранешниот романски претседател Басеску

Судот во Романија денеска го осуди на четири години затвор Мирча Басеску, братот на поранешниот претседател на оваа земја Трајан Басеску. Тој е осуден поради трговија со влијание, имено на еден затвореник му ветил дека за одредена сума пари ќе му обезбеди порано одлободување од затвор. Судот во градот Констанца ...

Повеќе »

Туристичка жетва во Бугарија

Над 370 000 туристи ги посетиле бугарските зимски одморалишта по празниците, што е раст од околу 3% во однос на минатата година. Близу 18  милиони евра се приходи само од ноќевања. Најпосетени се трите најголеми зимски одморалиштето Пампорово, Банско и Боровец Преовладуваат туристи од Велика Британија, Молдавија, Русија, Турција, Израел ...

Повеќе »

ФОТО и ВИДЕО: Маж ги убил сопругата и петгодишната ќерка, па се фрлил од зграда во Хрватска

Педесетгодишен маж скокнал утринава во 7:30 часот од зграда во загрепската населба Шпанско и умрел од повредите на пат кон болница, јавуваат хрватските медиуми. Во неговиот стан биле пронајдени мртви жена и петгодишно дете и повредено постаро лице, соопшти загребската полиција. „Мажот во 7:30 часот во улица Милан Решетар 44 ...

Повеќе »

Настрада малолетно девојче: Поради петарда го загуби видот

Во средата вечера околу 18 часот во населбата Ветерник, Нови Сад непознато лице фрлило петарда и тогаш среде детонацијата дошло до рикошет на каменче кое тешко поврдило девојче. Момчињата кои фрлале петарди на таа улица побегнале, а 11- годишното девојче со тешка повреда на десното око е префрлено во болница. ...

Повеќе »

ВНИМАНИЕ до сите возачи !!! Нова шема на крадење автомобили

Возачи, внимавајте !!! Измислија нов начин да  го отворат вашиот автомобил и да го украдат. Затоа проверувајте насекаде внимателно и обрнувајте внимание на сите врати на возилото пред да излезете од него. Меѓу крадците веќе добива на популарност нов метод за кражба, за која едвај некогаш сте слушнале.Криминалците стануваат високо  обучени . Тие ...

Повеќе »

Претседателот на Србија донесе цело бадниково дрво

Дел од традицијата за Бадник е и носењето на бадниково гранче. Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, тоа го направи на екстремен начин, па место гранче во собранието внесе цело дрво.

Повеќе »

Автомобил со македонски таблици се самозапалил во Белград

Автомобил со македонски регистерски таблици се запалил додека се движел на улицата „Шпански борци“ во Нов Белград. Противпожарна екипа излегла на терен и го изгасила запалениот автомобил, јавува порталот „Блиц“. Пожарот избувнал поради дефект на моторот, поради што се запалил предниот дел на возилото додека се движело по улицата. „Наша ...

Повеќе »

Србија: Радиодифузната такса ќе се плаќа на сметките за струја

ТВ Претплатата ќе се најде на јануарските сметки за струја, кои ќе ги добијат граѓаните во фебруари – изјави денеска министерот за рударство и енергетика, Александар Антиќ. Тој за време на обиколката на површинскиот коп на Колубарско поле Д, оцени дека 150- те денари кои што ќе се плаќаат за ...

Повеќе »