Последни вести

Хрватска: Двајца загинати, петмина исчезнати во поморска несреќа

Две лица загинале, а по пет се трага, по тешката поморска несреќа во Хрватска, во која с судриле два брода. Еден од бродовите бил во сопственост на Пристанишната капетанија Дубровник. Ресорното министерство соопшти дека бродот на Пристанишната капетанија Дубровник „Данче“, во вторникот околу 21:30 часот во каналот Колочеп. Службениот борд ...

Повеќе »

Бугарија со вооружување од 1.5 милијарди лева

Бугapија e пред потпишување на нaјголемaтa вoeнa здeлĸa за пocлeднивe 25 гoдини, јави БТА. Од бугарското Mиниcтepcтво зa oдбpaнa соопштуваат дека Армијата ќе добие осум современи мyлтифyнĸциoнaлни борбени авиони, вредни вкупно 1,5 милијарди лева. Потоа зделката тpебa дa се oдoбpи oд Hapoднoтo cобpaниe. Опциите ĸoи Mиниcтepcтвoто ги има на располагање cе ...

Повеќе »

Турски воени авиони го нарушиле грчикот воздушен простор

Два турски борбени авиони Ф-16 вчера трипати го повредиле грчкиот воздушен простор, во североисточниот, централниот и југоисточниот дел на Егејското Море. Грчките воени власти соопштија дека авионите, заедно со турски авион од типот CN-235, исто така четирипати навлегле во Атинскиот воздушен простор. Сите авиони биле пресретнати и протерани од страна на ...

Повеќе »

Вучиќ: Ако јас кажев да се обединат Србите во регионот, ќе “висев“ во Брисел

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека изјавите во врска со обединувањето на Албанија и Косово остануваат само во доменот на желби, но ги замоли нивните протагонисти да не излегуваат во јавност со такво нешто, бидејќи тоа не допринесува за добри односи во регионот. Тој истакна дека ова е реакцијата на ...

Повеќе »

Експлозија на бомба пред експозитура на „Еуробанк“ во Атина

Експлозија на бомба синоќа одекна пред експозитура на „Еуробанк“ во Атина, но нема ниту загинати, ниту повредени лица. Експлозија на бомба синоќа одекна пред експозитура на „Еуробанк“ во Атина, но нема ниту загинати, ниту повредени лица. Според полицијата, експлодирала помала експлозивна направа, која ги оштетила влезот и прозорците во банката, ...

Повеќе »

Снег го парализира сообраќајот во Австрија

Стотици возачи заглавија во сообраќајниот метеж, претежно во покраината Долна Австрија. Обилни снежни врнежи ги зафатија синоќа централните региони на Австрија, при што беше парализирано движењето на автомобилите на главните автопати, јавија австриски медиуми. Стотици возачи заглавија во сообраќајниот метеж, претежно во покраината Долна Австрија. Голем број сопственици на автомобили ...

Повеќе »

Коцијанчич по изјавата на Еди Рама: Западен Балкан да одржува добрососедство

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, по повод изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за можно обединување на Албанија и Косово, оцени дека е „најважно да се одржат добри соседски односи и соработката со сите мора да биде рамноправна“. – Како што е неодамна потврдено во Европскиот совет, регионот на ...

Повеќе »

Ако потрае кризата, ќе доцнат и платите

Дел од експертите сметаат дека неопходен ќе биде ребаланс на буџетот, но тоа во моментов е технички неизводливо, оти Собранието не е конститутирано. Засега доцнат некои социјални трансфери, но ако кризата продолжи може да се намалат приходите во буџетот, а тоа да се одрази на платите. Доцнењата на дел од ...

Повеќе »

Бегалците – жртви на насилство на Балканската рута

Бегалците на Балканската рута се изложени на насилство и злоставување, покажува извештај презентиран денеска во Берлин. Во извештајот со наслов „Опасна игра“, организациите за човекови права Оксфам, Белградски центар за човекови права и Здружението на млади адвокати од Македонија, констатираат дека бегалците на Балканската рута биле тепани, ограбувани и нечовечки ...

Повеќе »

Хрватите го презираат Вучиќ, но Загреб мора да соработува со него

Искачувањето на Вучиќ на претседателскиот трон ќе влијае врз односите меѓу Загреб и Белград, првенствено на европската сцена. Хрватска се поставува доминантно како членка, но Вучиќ може да ѝ биде сериозен предизвик.Српските претседателски избори не побудија голем интерес во Хрватска, која и сама се подготвува за локални избори. Дури по ...

Повеќе »

Косовскиот претседател го повлече предлогот за формирање војска

Косовскиот претседател Хашим Тачи го повлече во четвртокот својот предлог за брзо уставно воспоставување на војска на којшто се спротиставија неговите западни сојузници. По војната којашто од 1998/1999 година којашто заврши со интервенцијата на НАТО и повлекување на српската војска од дотогашната српска покраина Косово и Метохија, која подоцна со ...

Повеќе »

Хрватска бара 26.000 работници

Слободни работни места има за готвачи, чистачи економисти, медицински сестри… Во Хрватска се огласени 26.000 слободни работни места. Листата на најбараните ја предводат готвачи, продавачи, чистачки, помошници готвачи и работници во кујна.Следат возачи, дипломирани економисти, ѕидари и медицински сестри. Без оглед на тоа што државата даде зелено светло за 7.000 ...

Повеќе »

Срби, Хрвати, Бошњаци и Црногорци треба да имаат заеднички јазик – 200 експерти ја потпишаа Декларацијата

Откако се одржаа серија на регионални конференции во Подгорица, Сплит, Белград и Сарево, повеќе од 200 експерти по лингвистика и други социјални науки потпишаа Декларација за заеднички јазик. Декларацијата настана како резултат на проектот „Јазици и национализми“, кои имаа за цел да ја подигнат свеста за јазикот, за да активно ...

Повеќе »

Србија ќе отвори центар за поправка на руски воени хеликоптери, миговите ќе се поправаат во земјата

Српскиот министер за одбрана Зоран Ѓорѓевиќ изјави дека процесот на модернизација на српската армија се одвива во согласност со изготвените планови. Според него модернизацијата вклучува најмногу “опрема за против воздушна одбрана”. Министерот посочи дека претставниците на Русија имаат интерес “да дојдат во земјата, за да отворат нов центар за модернизација ...

Повеќе »

Кај Тепелена ќе се гради првиот енергетски парк на ветерници во Албанија

Албанската Влада даде зелено светло за изградба на првиот енегетски парк на ветерници, кој ќе биде изграден во близина на јужниот град Тепелена. Станува збор за инвестиција вредна околу 13 милиони евра, на приватна албанска компанија, која пред околу пет години почнала со подготовка на физибилити студија, а која доби ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']
Close