Барселона со победа над Атлетико е нов лидер во Примера – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Барселона со победа над Атлетико е нов лидер во Примера

Екипата на Барселона забележа победа на гостувањето кај Атлетико Мадрид и со трите освоени бодови се искачи на врвот на табелата во шпанската Примера.

Дербито од 24.коло во Примера се одигра на „Винсенте Калдерон“ во Мадрид, каде Барселона славеше победа над Атлетико со 2-1. Рафиња во 60-тата и Лионел Меси во 86.минута беа стрелци на головите за Барселона, додека голот за Атлетико го постигна Диего Годин во 70.минута.

Барселона сега е лидер со два бода повеќе од Реал и Севиља. Сепак „Кралскиот тим„ има два натпревари помалку. Вечерва Реал ќе гостува кај Виљареал во последниот натпревар од денешната програма.

Во првиот кој се одигра попладнево Еспањол со 3-0 ја победи Осасуна.

Вечерва се играат и средбите Спортинг Хихон – Селта Виго и Атлетик Билбао – Гранада.

Табела: Барселона 54 бодови, Реал Мадрид 52, Севиља 52, Атлетико Мадрид 45, Сосиедад 44, Виљареал 39

Би те интересирало и

Манчестер Јунајтед е подготвен да плати 50 милиони фунти за Варан

Манчестер Јунајтед е сериозно заинтересиран за фудбалерот на Реал Мадрид, Рафаел Варан, објавија англиските медиуми ...

Мурињо ги критикува играчите на Јунајтед: Исплашени се, немаат самодоверба и класа

Некои фудбалери на Манчестер Јунајтед беа исплашени за време на натпреварот од ФА Купот против ...