Беса бара СЈО до петок да ги отвори случаите Сопот и Монструм – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Беса бара СЈО до петок да ги отвори случаите Сопот и Монструм

Партијата Беса попладнево побара од Специјалното јавно обвинителство да ги покрене случаите „Сопот“ и „Монструм“ бидејќи потоа мандатот кој тимот на Катица Јанева го има за покренување обвиненија ќе истече.

-Без разлика на одлуките на Советот на јавни обвинители за „Сопот“ ние цениме дека СЈО има доволно материјали за само да го иницира случајот, да не дозволува на двојството ВМРО-ДУИ да продолжат да играат со животите на луѓето инволвирани во овие случаи – велат од Беса.

Од таму додаваат дека ако СЈО в петок не ги процесира случаите тоа ќе се оцени како „манипулација и предавство на тие што страдаат со доживотен затвор само поради политизираната правда во Македонија“.

-Беса нема да дозволи животот на Албанците да зависи од политичките пазарења и нема да се откажеме сè додека не се расветлат целосно овие случаи. Ако не се решат овие два случаи, државата ќе ја сноси одговорноста заедно со СЈО – велат од партијата.

 

Извор: www.meta.mk

Би те интересирало и

Времето денеска: Облачно со повремени врнежи од снег

Времето во Македонија ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег, во јужните ...

Со поголема транспарентност до реформи во јавната администрација – порачуваат европските експерти

Да се направи стратешка рамка која ќе ги постави правилата за реформи на јавната администрација ...