Битка за прволигашки статус: Новаци или Шкупи

Денес на програмата е првиот натпревар за прволигашки статус во македонскиот фудбал, па на градскиот стадион во Штип силите ќе ги одмерат Шкупи и Новаци – информира порталот Дерби.

Шкупи ќе се обиде да го задржи прволигашкиот статус, додека Новаци пак како аутсајдер ќе бара изненадување и влез во Прва лига преку бараж двомечот.

Првиот натпревар се игра денес, додека реванш средбата е закажана за 7. јуни. Подобриот од двата натпревари следната сезона ќе биде дел од ПМФЛ.

Покрај тоа, на 4. и 7. јуни ќе се одиграат и натпреварите за пласман во Вторите лиги.

Гоблен, Зајази и Лубеништа ќе одиграат три меѓусебни натпревари, а само најслабата ќе остане без пласман во Втора-лига Запад. Еден натпревар ќе одиграат Каменица Саса и Превалец, а подобриот ќе избори учество во Втора лига – Исток.

Сите натпревари започнуваат во 17 часот.

 

Извор: www.derbi.mk

Додади коментар

Би те интересирало и

(Видео) Гол за паметење на Реал: 44 додавања, 107 секунди и сите 11 играчи вклучени во иста акција!

Реал Мадрид на импресивен начин ја стартуваше новата сезона во Ла Лига, но она што ...

(Видео) Конечно воздишки на „Камп Ноу“: Семедо со страшен трик ја фрли публиката во делириум, искусниот Хоакин не знаеше каде е топката

Нелсон Семедо допрва ќе треба да покаже за каков калибар на фудбалер станува збор, но ...

Close