Блокирани сметките на 112.000 граѓани и фирми – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Блокирани сметките на 112.000 граѓани и фирми

Според најновите податоци на Народната банка на Република Македонија заклучно со јуни, 2017 година во земјава биле блокирани сметките на 112.453 депоненти во банките од кои 76.432 се блокирани сметки на физички лица, а 36.021 блокирана сметка се на правни лица.

Ако се земе предвид дека заклучно со 31.12.2016 годна во земјава имало вкупно 71.519 активни деловни тоа значи дека во првата половина од годинава биле блокирани сметките на безмалку половина од вкупниот број активни фирми во Македонија.

 

Преземено од: Емагазин

Би те интересирало и

Мистериозен инвеститор потроши 344 милиони долари во криптовалути

Биткоинот очигледно е на добар пат да направи голем камбек бидејќи мистериозен инвеститор потроши неверојатни ...

Над 150 камиони од здружението Кипер ја блокираат делницата Градско – Прилеп

Незадоволни од како што велат црните сценарија за Фени Индустри, бараат да им се исплати ...