Божик е време за љубов: Цитати кои ќе ве потсетат на вистинската смисла на новогодишните и божикните празници – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Божик е време за љубов: Цитати кои ќе ве потсетат на вистинската смисла на новогодишните и божикните празници

Новогодишните и божикните празници претставуваат еден од најубавите периоди во годината. Тоа е време на љубов и радост, време во кое самите себе се потсетуваме на она што ни е најважно во животот. Сепак, она што е поважно од подароците под елката, се луѓето кои ги сакаме и кои не’ сакаат. Подароците без љубов и топлина не значат ништо, бидејќи вистинскиот празничен дух не се наоѓа во подароците, туку во убавите емоции кои ги чувствуваме меѓусебно.

Затоа денес, кога ја испраќаме 2017–та година, со помош на овие цитати се потсетуваме на она што е најважно во животот:

„Новогодишната магија е нечујна. Таа е тивка, ја чувствуваш. Знаеш за неа. Веруваш во неа“

„Убавината на Божик не е во празниците, туку во присутноста“

„Божик е кога правиш нешто мало, а посебно за некоја драга личност“

„Божик не е дел од годината, тоа е чувство“

„Еден од највеличествените нереди се создава на божикното утро околу божикното дрво – не брзајте да го исчистите“

Би те интересирало и

Секојдневни навики кои додаваат килограми

Ако избегнувате брза храна, слатки и редовно вежбате, но никако да симнете неколку проблематични килограми, ...

По 35 години забрана, ќе има кино проекции во Саудиска Арабија

По 35 години забрана на кината, во Саудиска Арабија започнаа проекции на анимирани филмови. Првите постојани кино-сали ...