Боки 13 избран за претседател на Меѓународниот сојуз за цивилно општество и социјално загрозени граѓани – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Боки 13 избран за претседател на Меѓународниот сојуз за цивилно општество и социјално загрозени граѓани

Активистот Бојан Јовановски, познат како Боки 13 денеска е избран за претседател на Меѓународниот сојуз за цивилно општество и социјално загрозени категории на граѓани. На седницата, како што соопштија од Сојузот, гласале 52 делегати, а Јовановски  избран во конкуренција од четворица кандидати. Новата функција тој ќе ја преземе на 22 месецов.

,,Меѓународниот сојуз ќе функционира во земјава и регионот според сите стандарди на ЕУ, со цел зајакнување и заштита на правата на социјално загрозени граѓани. Во текот на првата година предвидена е реализација на два проекти и креирање и подигнување на системите за логистика на асоцијацијата. Се предвидуваат подолгорочни решенија во цивилното општество и кај загрозените категории. Паралелно, предвидено е да тече процес на едукација и подигнување на јавната свест на индивидуално и институционално ниво, како и во рамки на стопанскиот сектор – се вели во соопштението од овој Меѓународен сојуз.

Оттаму му ја честитаат новата функција на Јовановски, потенцирајќи дека тој е личност за која е проценето од страна на делегатите дека во себе има сублимирано орагнизациски, идејни и оперативни квалитети пресудни за реализација на мисијата на сојузот.

Би те интересирало и

Заев – Коѕијас: Време е за лидерски одлуки и за компромс

Иднината на Македонија и Грција треба да биде во фокусот на преговорите на двете земји ...

Отворен Конзулат на Црна Гора во Република Македонија со седиште во Штип

Црна Гора денеска отвори конзулат со седиште во Штип, со кој се очекува взаемно приближување ...