Боко Харам киднапираше 13 жени и деца во село во Нигерија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Боко Харам киднапираше 13 жени и деца во село во Нигерија

haos vo nigerija

Припадници на исламистичката Боко Харам убиле 10 луѓе и 13 киднапирале за време на напад извршен вчера во село во близина на градот Чибока, на североисток во Нигерија каде пред две години киднапираа повеќе од 200 ученици.

Во нападот биле убиени повеќе од 10 луѓе и киднапирани 13 жени и деца.

Во 2014 година Боко Харам го запали селото Кубрива, принудувајќи ги жителите да го напуштат. Од Боко Харам се одговорни за убиство на околу 20.000 луѓе во Нигерија.

Би те интересирало и

Силен земјотрес од 8,2 степени ја потресе Аљаска, предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 8,2 степени по Рихтер ја погоди Аљаска, по што издадено е ...

Вулкан избувна во јапонско скијачко одморалиште

Вулкан избувна во ски-центар во Јапонија , северозападно од Токио. Тоа е вулканот Кусацу-Шијаран , сместен на 2.160 метри ...