Британски ловци во итна мисија поради руски авиони – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Британски ловци во итна мисија поради руски авиони

Министеството за одбрана на Велика Британија потврди дека два британски борбени авиони полетале од воздушната база во Шкотска како “итна реакција“ откако два руски борбени авиони го нарушиле британскиот воздушен простор.

„Два тајфуни полетаа од базата Лосимаут во рамки на брза реакција на силите на тоа што руски авиони влегле во воздушниот простор на Велика Британија“ соопшти министерството.

Британија редовно ангажира борбени авиони да пресретнат руски авиони близу својот воздушен простор, а последните години и другите членки на НАТО повеќепати пресретнувале руски авиони особено кога дојде до ескалација на тензиите меѓу Западот и Русија околу украинската криза.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Скандалот со Кембриџ Аналитика го тресе Фејсбук

Професорот кој преку апликација собирал податоци на корисниците на Фејсбук тврди дека е „жртвено јагне“. ...

Трамп му честитал на Путин и покрај советите да не го прави тоа

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера телефонски му честитал на рускиот претседател Владимир Путин на изборната ...