Бројот на жртви во најсмртоносниот напад во Сомалија достигна 358 лица – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Бројот на жртви во најсмртоносниот напад во Сомалија достигна 358 лица

Бројот на загинати во најсмртоносниот напад во Сомалија извршен пред една недела достигна 358 лица – напиша на Твитер сомалискиот министер за информации, Абдирахман Осман.

Вкупно 228 луѓе се повредени, а 56 се водат како исчезнати по нападот со камион-бомба во сомалискиот град Могадишу.

Владата во Сомалија ја обвини за нападот радикалната група „Аш Шабаб“, која е поврзана со Ал Каеда и има извршено десетици напади во земјата.

Би те интересирало и

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...

По скандалот со Фејсбук, измамите ќе чинат многу скапо, најави еврокомесарот за правда

Следниот скандал сличен на тој со Фејсбук, после мај може да чини многу скапо, предупреди ...