Вардар домаќин на Шкендија во дербито на колото во ПМФЛ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Вардар домаќин на Шкендија во дербито на колото во ПМФЛ

Втората пролетна рунда од домашниот фудбалски шампионат на Македонија го носи големото дерби меѓу Вардар и Шкендија, екипи кои се најсериозни претенденти за шампионскиот трофеј и годинава.
Овој меч е од висок ризик, а од тие причини претставниците на двата клуба заедно со МВР и ФФМ донесоа одлука дека на натпревраот нема да има навивачи на тетовската екипа. Затоа влезниците ќе се продаваат само со приложување на личен документ и тоа на билетарницата на северната трибина која ќе работи до 13:45 часот. Дуелот од 20.коло ќе се игра во Скопје на националната арена „Филип Втори“ со почеток од 14 часот, а ќе го суди Александар Ставрев.
Покрај овој натпревар попладнево ќе се играат и средбите: Ренова – Македонија ЃП, Шкупи – Работнички и Силекс – Победа.
Во воведниот меч од ова коло, одигран вчера во Охрид, Пелистер со 2:1 ја победи Брегалница.
Табела: Вардар 44 бодови, Шкендија 40, Пелистер 33, Работнички 31, Ренова 26, Силекс 24, Победа 16, Шкупи 16, Македонија ЃП 15, Брегалница 11.

Би те интересирало и

Манчестер Јунајтед е подготвен да плати 50 милиони фунти за Варан

Манчестер Јунајтед е сериозно заинтересиран за фудбалерот на Реал Мадрид, Рафаел Варан, објавија англиските медиуми ...

Мурињо ги критикува играчите на Јунајтед: Исплашени се, немаат самодоверба и класа

Некои фудбалери на Манчестер Јунајтед беа исплашени за време на натпреварот од ФА Купот против ...