Вардар и Металург во натпревар за првото место – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Вардар и Металург во натпревар за првото место

Ракометниот првак на Македонија за актуелната сезона може да биде решен вечерва по одигрувањето на дуелот од 6.коло од плеј офот меѓу Вардар и Металург. Шампионот Вардар во натпреваротод 1.коло загуби во салата во „Автокоманда“ со 29:26 и за одбрана на титулата потребно е да победи со разлика повисока од три голови. Металург нема пораз на досега одиграните пет натпревари.

Иако до крајот на лигашкиот дел од плеј офот ќе останат уште четири кола квалитетот на овие две екипи многу отскокнува од другите четири и затоа шампионската титула најверојатно ќе се решава на вечерашниот дуел.

Натпреварот се игра во СЦ „Јане Сандански“ со почеток во 20:30 часот, а ќе го судат македонските интернационални судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов.

Табела: Металург 15 бодови, Вардар 12, Еурофарм Работник 9, Охрид 9, Пелистер 6, Борец 0.

Би те интересирало и

Минимален пораз на младинската ракометна репрезентација од Литванија

Младинската ракометна репрезентација на Македонија во женска конкуренција доживеа пораз и на вториот меч во ...

Македонија носител на група за квалификациите за ЕП 2020

Европската ракометна федерација донесе одлука Македонија да биде во првиот шешир за претстојната ждрепка за ...