Вардар победи во Целје – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Вардар победи во Целје

Ракометарите на Вардар во Целје ја продолжија победничката серија во регионалната СЕХА лига.

Вчера вечерта, бранителот на трофејот во оваа конкуренција 31:28 (16:13).

Вардар од почетокот на сезоната има шест од шест во СЕХА лигата. „Црвено-црните“ шестата победа ја забележаа без Мораеш, Македа и Стоилов и уште еднаш ја потврдија дека се без конкуренција во регионалната лига.

Целје нешто подобро влезе во натпреварот по 3:1 во третата и 5:3 во деветтата минута Вардар фати приклучок и со серија од три гола го презеде водството 8:10 во 20 минута. Максимални три гола предност Вардар иамше во 25 минута (10:13), а со таа разлика заврши првиот дел (13:16).

На почетокот на вториот дел избраниците на Раул Гонзалес за две минути постигнаа два гола, со што стигнаа до најголемта предност на мечот (13:18).

До крајот на мечот Целје се обиде да ја анулира предноста на Вардар, но стигна само до гол негатива (25:26) во 51 минута. Чупиќ и Карачиќ потоа беа прецизни, Вардар повотрно се „одлепи“ на три гола од противникот (25:28), кој потоа немаше сили за било каков пресврт.

Крилните играчи го предводеа Вардар, Шишкарев и Дибиров постигнаа по шест гола, а во редовите на Целје четворица постигнаа по пет гола.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

ЛАЗАРОВ: Да ги задржиме високите стандарди на организација на кампот и да ги надоградиме

Стартуваа подготовките за четвртото издание на најдобро организираниот ракометен камп на овие простори, камп на ...

Ѓер прави тим од кој ќе боли глава

Амандин Лејно голманката на ЖРК Вардар, која брани во одлична форма и која е една ...