ВЕСТИ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

ВМРО – ДПМНЕ: Земјоделци од Ресен се’ уште не се обештетени од мразот што ја зафати Преспа

Земјоделците очекуваат решавање на нивните проблеми, а не манипулации и лаги од страна на СДСМ и министерот за земјоделие, Љупчо Николовски – реагираше денеска ВМРО ДПМНЕ. СДСМ продолжува да се однесува како опозиција, а тоа најмалку им користи на земјоделците. Земјоделците очекуваат СДСМ да престане да си игра и да ...

Повеќе »

Маж тешко повреден во сообраќајка на локалниот пат село Грешница – Кичево

Четириесет и четиригодишен маж од селото Грешница се здобил со тешки телесни повреди во сообраќајна незгода која се случила вчера попладне на локалниот пат село Грешница – Кичево. До незгодата дошло кога седумдесет и седумгодишен возач од селото,  управувајќи патничко моторно возило „Шевролет Спарк“ со охридски регистарски ознаки удрил во ...

Повеќе »

Протест против изградба на регионална депонија во Дебрца

Неколку илјади жители од речиси сите села од општина Дебрца денеска протестираат против изградбата на регионална депонија кај селото Годивје. Тие точно на пладне го блокираа сообраќајот на магистралниот пат Охрид – Кичево кај селото Ботун. Дебрчани упатија предупредување дека никогаш нема да дозволат изградба на депонија во нивната општина, ...

Повеќе »

Книга „10+1 прашања и одговори за македонското прашање“ за спорот со името

Во форма на прашања и одговори, а не класична книга, на разбирлив и едноставен начин, професорот по политички науки и историја на атинскиот Универзитет „Пандио“,  Димтрис Христопулос и историчарот и претседател на Архивот на современа општествена историја, Костис Карпозилос, на Грците им ги разрешуваат главните дилеми околу Македонија и спорот ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Османи и Заев се среќни со нотирањето „клучни слабости во економијата“ и нивото на корупција од страна на Европската комисија?

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска преку писмено соопштение реагираше на видео обраќањето на вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи. Реакцијата во продолжение во интегрална верзија: „Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. Јавноста ја интересира дали Бујар Османи и владата на Заев се ...

Повеќе »

Приведен крадецот кој ограби аптека во Маџари

Пронајден и приведен е разбојникот кој со закана со пиштол на почетокот на овој месец изврши тешка кражба во аптека во скопската населба Ченто – соопшти денеска МВР. Оттаму информираат дека до Основното јавно обвинителство е поднесена кривична пријава против 40-годишниот Д.М. од Скопје. Тој на 9 овој месец во ...

Повеќе »

Кривична пријава за еден од разбојниците кои ограбија казино на Партизанска

Секторот за внатрешни работи од Скопје до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 24-годишен скопјанец кој минатиот месец изврши кражба во казино на булеварот „Партизански одреди“. Дваесет и четиригодишниот М.И. на 31 март околу 21 часот заедно со уште едно лице со бела маска и со автоматска пушка одзеле ...

Повеќе »

Ван Ромпој: Без влез во ЕУ можна е граѓанска војна на територија на поранешна Југославијa

Поранешниот претседател на Европскиот совет, Херман Ван Ромпој во емисија на Франс 24 предупреди дека се можни немири во регионот од поранешна Југославија без интеграција во ЕУ. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, Херман Ван Ромпој, кој е поранешен премиер на Белгија и претходник на Донал Туск во ...

Повеќе »

Османи: Македонија доби позитивен извештај со чиста и безусловна препорака

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи во своето неделно видео обраќање на социјалната мрежа „Фејсбук“ оценува дека Македонија доби исклучително позитивен извештај од Европската комисија со чиста и безусловна препорака. Како три клучни позиции што ја отсликуваат суштината на Извештајот, вицепремиерот Османи ги посочува политичките критериуми, подготвеноста за членство според ...

Повеќе »

Акција за чистење на Козјак по повод Денот на планетата Земја

По повод Денот на планетата Земја, денеска Министерството за животна средина и просторно планирање, здружението „Гоу Грин“ и фондацијата „ЦНВП Македонија” организираат акција  за чистење на езерото Козјак. Кон акцијата се приклучија и Дирекцијата за заштита и спасување, Центарот за управување со кризи, Агенцијата за млади и спорт, општина Македонски Брод ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Ребалансот на буџетот што го најавува Зоран Заев е доказ дека економијата е пред колапс

По најавата за ребалансот на Буџетот кон средината на годината, ВМРО-ДПМНЕ  реагираше со соопштение. Реакцијата во интегрална верзија во продолжение: ВМРО-ДПМНЕ  предупреди дека најголемиот буџет во историјата на Македонија што го предвиде владата на Заев е расипнички, неразвоен и скроен само за да ги задоволи политичките апетити на најнеспособниот економски ...

Повеќе »

Заев: Ребаланс на Буџетот кон средина на годината

Ребаланс на Буџетот кон средината на годината – најави денеска премиерот, Зоран Заев. Сепак, како што вели тој, нема да има корекција на стапките за раст. Тој верува дека може да се постигне проектираниот раст од 3,2 проценти и покрај тоа што меѓународните финансиски институции ги намалија проекциите за растот ...

Повеќе »

Недостиг на судска независност, тортура и мешање во приватноста, нотира извештајот на Стејт департментот

Стејт департментот го објави извештајот за човековите права за 2017 година во Република Македонија, кој во делот за корупција и владина транспарентност нотира дека според извештаите на невладините организации владината доминантна улога во економијата создава можности за корупција. – Владата е најголемиот работодавец во земјата. Дел аналитичари проценуваат дека се ...

Повеќе »

Заев: Ќе се појавам како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа од мене

Премиерот, Зоран Заев денеска изјави дека ќе се појави како сведок во случајот „Монструм“ доколку тоа од него го побара судот. Сите материјали кои ги имал за овој случај, како што рече, ги предал на судот. – Ако побара судот да бидам сведок и да кажам се што знам, тоа ...

Повеќе »

Регионална конференција на земјоделски задруги во Струмица: Здружувањето на земјоделците е иднината и на македонското земјоделство

Денеска во Струмица се одржа петтата Регионална конференција на земјоделските задруги која се организираше под мотото „Да изградиме кооперативно општество“. „Задругарството е еден од клучните сегменти на политиките за развој на земјоделскиот сектор, на кој Владата предводена од премиерот Зоран Заев, преку министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, посветено работи. ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']