ВЕСТИ – Page 10 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Со поголема промоција до развој на винскиот туризам

Македонија има потенцијали за развој на туризмот, наша цел е негова промоција, а секоја година се зголемува бројот на туристи кои ја посетуваат Тиквешијата – вели Виолета Јанкова, директорка на Фондацијата Тиквешки вински пат. Јанкова вели дека подготовките за отпочнување на веќе одобрениот проект за изложбен простор во Росоман, се ...

Повеќе »

На скопјанец му го украле автомобилот додека бил во продавница

Четириесет и тригодишен скопјанец со иницијали Т.И. вчера во полициската станица Ѓорче Петров пријавил дека истиот ден му бил украден автомобилот марка „БМВ X5“ со скопски регистарски ознаки. Од МВР денеска соопштија дека сторителот го искористил невниманието на пријавителот, кој излегол од возилото и го оставил да работи. Тој влегол ...

Повеќе »

Од полноќ нови цени на горивата

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за еден денар по литар, а цената на ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство се зголемува за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените ...

Повеќе »

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не се враќаат во Собранието

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска нема да се вклучи во работата на Парламентот. Оваа одлука е донесена на денешниот координативен состанок со партискиот врв што заврши околу 11 часот. Од партијата се’ уште не се соопштение детали зошто донеле ваква одлука, само посочуваат дека претседателот на партијата Христијан Мицковски во ...

Повеќе »

Маглата ги отежна патниот и авиосообраќајот

Поради магла на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје  изутрината се откажани летовите од и за Истанбул, а доцнење од час и половина има на летот од Виена, за каде пак полетувањето треба да се реализира исто така со доцнење од еден час, покажуваат податоците на веб страницата на скопскиот аеродром. ...

Повеќе »

Каменос не отстапува: Нема да гласаме за името Македонија

Ние нема да гласаме за решение кое го содржи името Македонија – појасни во интерјуто за грчки Стар, пратеникот од партијата Независни Грци, Димитрис Каменос. „Нивното уставно име мора да се промени, но прашањето е комплексно. Не само името. Не можеме да зборуваме за македонска националност, затоа што не постои. ...

Повеќе »

ССМ: Да се почитуваат мерките за заштита од аерозагадувањето

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) бара да се почитуваат мерките на Владата за заштита од аерозагадувањето што почнаа вчера. Лицата на отворено да работат од 11 до 17 часот, да се зголемат инспекциските контроли на градилиштата и да се ограничи до 50 отсто употребата на службените возила. Според ССМ, секоја институција треба да ...

Повеќе »

Воздухот во Скопје и денеска загаден, бесплатен јавен превоз за скопјани

Воздухот во Скопје и изутринава е загаден над дозволеното. Највисоки концентрации на ПМ10 честички повторно има во Лисиче 313 микрограми на метар кубен, кај Ректорат се измерени 182, во Гази Баба 159, во Центар 110 и во Карпош 96 микрограми. По добиените информации дека квалитетот на воздухот во Скопје последователно ...

Повеќе »

Јункер предложи посредништво во решавање на спорот меѓу Словенија и Хрватска

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер предложи посредништво меѓу Словенија и Хрватска, која ја отфрли одлуката на меѓународната арбитража и со тоа на Љубљана и се додели суверенитетот врз малиот Пирански залив во Јадранското Море. „Сакаме да се обидеме да посредуваме меѓу двете позиции, очевидно врз основа на одлуката на ...

Повеќе »

Заев, Иванов и Џафери на божикен ручек кај архиепископот Стефан

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан по повод божиќните празници и својот именден – празникот на архиѓакон и првомаченик Св.Стефан, денеска ќе приреди традиционален божиќен ручек за државниот врв. Поканети се претседателот на државата, Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Божиќниот ...

Повеќе »

Собранието ќе продолжи со работа, ќе избира уставни судии и ќе гласа за законот за јазиците

Собранието денеска ќе ја одржи првата седница во новата година. На дневен ред е продолжението на 27-та пленарна седница на која на дневен ред се и изборот на уставни судии и предлог-законот за употреба на јазиците. Засега е неизвесно дали пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе се вклучат во работата на ...

Повеќе »

Времето денеска: Облачно со магла по котлините

Времето во Македонија денеска ќе биде умерено до значително облачно, наутро по котлините со појава на магла, особено долж Повардарието. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец, повеќе ќе биде изразен на повисоките места и на планините. Температурата ќе се движи од осум до 14 степени. Во Скопје ќе биде умерено ...

Повеќе »

Маглата ја намали видловоста на повеќе патишта

Поради магла намалена е видливоста на повеќе патишта низ државата. Во Охрид, Струга, Ресен, Кичево, Македонски Брод и Битола видливоста е од 100 до 150 метри, во Куманово 50 до 100 метри, во Тетово 50 до 60 метри, Павлешници 30 до 50 метри, додека во Велес, Катланово-Велес и Отовица-Катланово до ...

Повеќе »

Воздухот во Скопје и денеска загаден, бесплатен јавен превоз за скопјани

Воздухот во Скопје и изутринава е загаден над дозволеното. Највисоки концентрации на ПМ10 честички повторно има во Лисиче 313 микрограми на метар кубен, кај Ректорат се измерени 182, во Гази Баба 159, во Центар 110 и во Карпош 96 микрограми. По добиените информации дека квалитетот на воздухот во Скопје последователно ...

Повеќе »

Жена почина од задушување во пожар во Ѓорче Петров

Една жена почина од задушување во пожар што попладнево избувна во стан во скопската населба Ѓорче Петров – пренесува Македонската информативна агенција. Од Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје за МИА изјавија дека пожарот избувнал околу 16:25 часот на улицата Шидска и оти е интервенирано со пет пожарникари и две ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']