ВЕСТИ – Page 2 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Денот на трудот 1 Мај неработен за сите граѓани

Денот на трудот 1 Мај 2018 година (вторник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството за  труд и социјална политика на сите граѓани во Република Македонија им го честита  Денот на трудот.

Повеќе »

Општина Карбинци се согласи, Центарот за рехабилитација НВО „Сплотени срца“ да го гради во с. Долни Балван

Откако не успеа во Штип, здружението „Сплотени срца“ својот „Рехабилитационен центар за деца и возрасни со посебни потреби“ ќе го прави во општина Карбинци. Советот на општината на последната седница донесе одлука да ја одстапи старата зграда на ПОУ во селото Долни Балван. Меморандумот за соработка за реализација на проектот ...

Повеќе »

Ирена Јакимоска е нов претседател на Стопанската комора за Прилеп

Управниот одбор на Регионалната Стопанската комора за Прилеп доби нов претседател – Ирена Јакимоска. Таа го наследи на функцијата Симон Наумоски, кој повеќе од дваесет години беше на чело на регионалната бизнис асоцијација: „Одлучив да се повлечам од оваа функција од повеќе причини. Пред сè годините тоа ми го наложуваат, ...

Повеќе »

Сообраќајот затворен од Пршовце до Јегуновце, а по една коловозна лента од Прилеп до Прилепско Езеро

Поради изведување градежни работи затворен за сообраќај денеска и утре ќе биде патниот правец Пршовце-Јегуновце. Од денеска во наредните 15 дена, поради градежни работи на патниот правец Прилеп-Прилепско Езеро, сообраќајот ќе се одвива по една коловозна лента, во должина од четири километри. Поставена е соодветна сообраќајна сигнализација. Сообраќајот на државните ...

Повеќе »

Времето денеска: Сончево и топло, попладне дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста на места ќе се зголеми и ќе има услови за краткотраен локален дожд со ретки грмежи. Утринската температура ќе се движи од 4 до 10, а највисоката дневна температура ќе биде од 24 до 30 степени. Температурите ќе бидат над ...

Повеќе »

Еколошка акција денеска во Кавадарци, ученици и еколози го собраа отпадот околу езерцето на висорамнината Витачево

Во рамки на акцијата, Ден на планетата земја кој годинава се одбележува под мотото „Да се запре загадувањето од пластика“, денес кавадарчани со масовна еколошка акција за собирање на отпад. Во активностите за расчистување на отпадот околу езерцето на висорамнината Витачево во организација на еколозите од Кавадарци, ЕНВ.нет Македонија и ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ се сомнева дека со наместен тендер ќе се набавуваат реагенси, СДСМ најавува подобри здравствени услуги

Опозицијата обвинува дека СДСМ има намера да ја централизира набавката за реагенси за сите лаборатории на Јавните здравствени установи. Од СДСМ тврдат дека ресорното министерство цели кон поквалитетни здравствени услуги за граѓаните. Опозициската ВМРО ДПМНЕ се сомнева дека Владата со однапред наместен тендер ќе набавува 7 различни реагенси за лабараториите ...

Повеќе »

Комуналец започна со пролетно чистње на дивите депонии

Ј.К.П. ,,Комуналец,, Прилеп и Локалната самоуправа акцијата за чистење на дивите депонии, која во континуитет ќе се одвива  околу  еден месец,  ја посветуваат на Светскиот ден на планетата Земја. Чистењето на 10-тте детектирани диви депонии започна  минатата недела од најризичната дива депонија кај надвозникот на излезот за Битола. Иако комплетно ...

Повеќе »

Кејт и Вилијам добија син

Kејт, војвотката од Кембриџ, денеска се породи со машко дете, нејзино трето дете со војводата Вилијам. Триесет и шестгодишната, војвотка пред бракот позната како Кејт Мидлтон, се породи во болницата Света Мери во Лондон, и тоа на британскиот национален празник, денот на Свети Ѓорѓи. Таткото Вилијам (35) присуствувал при породувањето, ...

Повеќе »

Боровата шума покрај Автопатот Тетово – Скопје во близина на Желино полека ја снемува

Боровата шума покрај Автопатот Тетово – Скопје во близина на Желино полека ја снемува. Шумата ја сечат инвеститори, кои на нејзнино место градат фабрики. Овој предел беше еден од најживописниот во овој дел на тетовско. За масакрот на боровата шума пристигна реакција од Еко Герила. Велат дека боровата шума преставувала ...

Повеќе »

Извештајот на СЈО пред пратениците во среда

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева в среда ќе го презентира Годишниот извештај на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите за период од шест месеци (за периодот од 15.9.2017 до 15.3.2018) пред членовите на Комисијата за политички систем и односи ...

Повеќе »

„Еурокомпозит“ доби ВД директор-ако нема плата до четврток следат нови блокади и протести

Со одлука на Управниот Одбор на прилепскиот загубар „Еурокомпозит„ од петокот попладне за В.Д. директор е поставен инжењерот вработен во фирмата Гоце Јагуриноски, кој на оваа функција ќе остане до Акционерското Собрание закажано за 21-ви мај кога треба да се избере нов директор. Тој денес на средба со новинарите истакна ...

Повеќе »

Во полошко врие од нелегални танчерки и пејачки

Викендов полициски службеници во акциска контрола во објект во Горно Седларце приведе 16 женски лица од кои 13 државјанки на Албанија, една од Косово и две Македонија. За вкупно 3 месеци во полошкиот регион полицијата има откриено 32 странски и 24 македонски државјанки кои нелегално работеле како танчерки, пејачки или ...

Повеќе »

Пуштена во употреба делницата Демир Капија – Смоквица

Граѓаните веќе може да сообраќаат на автопатската делница Демир Капија – Смоквица, која претставува последен дел од Коридорот 10 низ Македонија. Делницата беше пуштена во употреба на свечена церемонија со претставници на државниот врв и со претставници на делегацијата на ЕУ. Премиерот Зоран Заев потсети дека проектот за изградба на ...

Повеќе »

СВР Велес: Бурен викенд на македонските патишта

Како што информираше портпаролот Верољуб Додевски, вчера околу 15.00 ч. на автопатот Неготино – Велес на околу 500м, пред наплатна станица „Градско“  патнички автомобил марка „БМВ Х4“ со скопски регистарски броеви управувано од 74 годишниот изгубил контрола над возилото и излетал од коловозот. Во несреќата возачот бил приклештен во возилото ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']