ВЕСТИ – Page 20 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Во Прилеп презентиран отворениот повик за млади истражувачи на Фондот за иновации и технолошки развој

Во големата сала на Општина Прилеп во присуство на професори и ученици од прилепските учлишта преставниците на Фондот за иновации и технолшки развој го преставија јавниот повик во соработка со Министерството за образование „Предизвик за млади истражувачи“. Присутните беа запознати со деталите на овој пилот проект на двете државни институции. ...

Повеќе »

Приведени 4 лица за минатонеделното убиство во Чаир

Полицијата утрово привела четири лица во врска со минатонеделното убиство во скопски Чаир. Ова денеска на брифинг со новинарите го соопшти ресорниот министер, Оливер Спасовски. Четири лица се уапсени за убиството на дваесет и четиригодишниот Бурим  Идризи во Чаир, кој минатата недела беше застрелан со автоматско оружје. За ова денеска ...

Повеќе »

Од утре јавниот превоз е бесплатен

Градоначалникот Петре Шилегов денеска објави итни мерки и препораки за намалување на загадувањето на воздухот. Тој објави дека Град Скопје од утре воведува бесплатен јавен превоз во автобусите на ЈСП и во автобусите на приватните превозници, се до моментот на намалување на загадувањето, за што јавноста дополнително ќе биде известена. ...

Повеќе »

Нападнати полицајци во Ранковце кога се обиделе на семејство од Одрено да им го одземат тракторот со дрва

Семејството од порано било познато по бројни прекршоци за дрвокрадство. Полициски службеници доживеале вистинска драма откако цело семејство од село Одрено, Општина Ранковце, ги нападнале кога се обиделе да им го одземат тракторот кој бил натоварен со дрва и немал соодветни документи. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Автобус на ЈСП прегази жена на Бит-пазар

Автобус на ЈСП, денес по 12 часот прегази жена во близина на Бит-пазар. Според информациите на МВР, увидот е се уште во тек, а пак идентитетот и годините на жената – непознати. Од МВР велат дека поради силината на ударот, жената починала на лице место. „Увидот трае. Првичните информации се дека ...

Повеќе »

Владата ги активира итните мерки против загадувањето на воздухот

Владата препорачува интервентни мерки против загадувањето на воздухот бидејќи на 2 мерни станици во градот два дена по ред било регистрирано загадување на воздухот кое го надминува дневниот лимит, истакна портпаролот Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција. Меѓу препораките се оние да се намали цената на градскиот превоз или истиот да ...

Повеќе »

Македонија во 2018. ќе потроши повеќе енергија од годинава

Македонија догодина ќе потроши за 2,7 отсто повеќе финална енергија од годинава, предвидува Енергетскиот биланс за 2018 година. Најголемо учество во потрошената енергија ќе имаат нафтените продукти со 51,5 отсто по што ќе следи електричната енергија со 28, биомасата со 10,5 и јаглените со 5,3 отсто. Како што беше истакнато на ...

Повеќе »

Во Прилеп изложба на дела на Драган Верговски-Алпи

Денес точно напладне во галеријата „Борко Лазески“ при Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде отворена изложбата „Ликовни записи, акрил, мотиви, од река „Црна“ – „Вардар“ и “ Стоби“ од Драган Верговски – Алпи. Алпи пред прилепската ликовна публика ќе се претстави со дела кои се создадени во ...

Повеќе »

Продолжува судењето за „насилство во Центар“

Ново рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ денеска треба да се одржи во Кривичниот суд. Во овој предмет обвинети се 14 лица за поттикнување на насилството што се случи при протестите пред општина Центар во јуни 2013 година. На претходните рочишта, вина за настаните пред општина Центар во ...

Повеќе »

Дачиќ: Не се оттргнати проблемите поради кои почнаа војни на Балканот

Српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ синоќа изјави дека во Македонија владее мислење дека Србија работи против таа држава без разлика што тоа е негирано повеќепати. – Не предупредуваат од ЕУ бидејќи го користиме терминот Република Македонија.  Имаме проблеми во преговорите со ЕУ…Велат – мора ПЈРМ. Не удираат по глава ...

Повеќе »

Продолженија на пет собраниски седници

Во Собранието на Република Македонија за денеска се закажани продолженијата на единаесеттата, дванаесеттата, тринаесеттата, петнаесеттата и дваесет и втората седница на Собранието на Република Македонија. Преостанати точки од дневниот ред на 11-тата седница  се предлог законите за изменување и дополнување на законите за културата, за регистрирање готовински плаќања, за заштита ...

Повеќе »

Тетовец измамен преку инстаграм

Триесетгодишен жител од тетовското слео Пирок бил измамен преку Инстаграм откако се обидел да нарача мобилен телефон внесувајќи ги податоци и бројот на платежната картичка на оваа социјална мрежа. Кога по извесно време ја проверил состојбата на сметката, констатирал дека во периодот од 20-ти до 27-ми ноември годинава, во девет ...

Повеќе »

Времето денеска: Магла во Повардарието и Струмичко, од вечер дожд

Во одделни котлини и вдолж Повардарието утринава има магла, а намалена видливост до 50 метри има во струмичката котлина. Во западните делови од државата времето е умерено до значително облачно, а во источните делови сончево со мала до умерена облачност. Во текот на денот ќе биде сончево со мала до умерена облачност, ...

Повеќе »

Проектот „Купи куќа, купи стан“ ќе продолжи и во 2018 година

Проектот за субвенционирање станбен кредит или познат како „Купи куќа, купи стан“ ќе продолжи и в година. Владата денеска на седница го разгледа и го усвои извештајот за спроведување на Законот за субвенционирање станбен кредит со предлог-одлука за времетраењето на јавниот повик и бројот на јавни повици за пријавување граѓани ...

Повеќе »

Груевски, Јанакиески и Рангелова последен пат на суд за 2017 година за шлаканиците во Центар

Експремиерот Никола Груевски за последен пат годинава ќе се појави во кривичниот суд, како еден од обвинетите во случајот „Насилство пред Општина Центар“, или случајот попознат како „нарачани шлаканици“. Заедно со него во кривичниот суд треба да се појават и Миле Јанакиески, пратеничката Даниела Рангелова и останатите  8 лица кои ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']