ВЕСТИ – Page 3 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Првичен сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија

НБРМ го претстави на јавноста првичниот сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија, коишто на 15 мај годинава влегуваат во оптек, а се во апоенска вредност од 10 и 50 денари. Основната разлика помеѓу овие и книжните банкноти од истата апоенска вредност коишто се повлекуваат од оптек е ...

Повеќе »

Регионалната платформа: Брзата реакција на српската полиција претставува добар знак

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која застапува повеќе од 8000 членови, остро го осудува физичкиот напад врз камерманот Владета Урошевиќ и новинарот Данило Машојевиќ од ТВ Прва во Србија. Воедно, ја поздравува и брзата реакција на српската полиција која го ...

Повеќе »

Сообраќајот на Демир Капија – Смоквица ќе се набљудува од контролен центар кај Неготино

Одвивањето на сообраќајот на делницата Демир Капија – Смоквица ќе биде набљудувано од контролен центар кај Неготино. Сообраќајот ќе го набљудуваат седумнаесетмина вработени во овој центар, преку камерите кои веќе се поставени на тунелите. Од центарот велат дека во содејство со полицијата и противпожарната бригада тие би можеле да донесат ...

Повеќе »

Гостиварчани со пораки за подигање на еколошката свест за аерозагадувањето

Викендов на градскиот плоштад во Гостивар се одржаа еколошки активности посветени на загадувањето на воздухот. Поставување на филтри на загадувачите, регулирање на сообраќајот, користење на  алтернативни суровини за затоплување, наместо традиционалното огревно дрво. Ова беа дел од пораките за намалување на аерозагадувањето во Гостивар, кои граѓаните ги оставија на информативните ...

Повеќе »

Сопственикот на Пинк одбил половина милјарда евра

Сопственикот на српската телевизија Пинк, Жељко Митровиќ одбил половина милијарда евра, кои за купување на телевизијата му ги понуди американската ККР група, на чие чело е поранешниот директор на ЦИА, Дејвид Петреус. Оваа групација во Србија е сопственик на каналите Н1, Гранд, Спорт клуб и операторите СББ и ИКОМ. Митровиќ ...

Повеќе »

Анархисти ја нападнале Амбасада на Франција во Атина

Грчката полиција уапси член на анархистичката група Рубикон, откако нејзини членови ја нападнале и фрлале со бои врз Француската амбасада и Францускиот конзулат во Атина. Електронското издание на „Катимерини“ јави дека уапсените најверорајно се дел од вкупно 130 лица кои од време на време учествуваат во такви акции. На анархистичка ...

Повеќе »

Деветнаесет години од бомбардирањето на РТС

Со полагање на венци и цвеќе на спомненикот „Зошто“ денеска ќе биде одбележана 19-годишнината од загинувањето на вработените во Радио-телевизија Србија при бомбардирањето во 1999 година. На комеморацијата ќе присуствуваат и Жени во црно и Жени од заедницата на жртви и преживеани од Босна и Херцеговина од подрачјето на Зворник. ...

Повеќе »

Времето денеска: Сончево и топло до 30 степени

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло со слаб ветер од северен правец. Мининалните температури ќе се движат од три до девет степени, а максималните од 22 до 30 степени. УВ индексот е седум. Во Скопје исто така сончево и топло време со слаб северен ветер. Утринската температура ќе ...

Повеќе »

ВМРО – ДПМНЕ: Земјоделци од Ресен се’ уште не се обештетени од мразот што ја зафати Преспа

Земјоделците очекуваат решавање на нивните проблеми, а не манипулации и лаги од страна на СДСМ и министерот за земјоделие, Љупчо Николовски – реагираше денеска ВМРО ДПМНЕ. СДСМ продолжува да се однесува како опозиција, а тоа најмалку им користи на земјоделците. Земјоделците очекуваат СДСМ да престане да си игра и да ...

Повеќе »

Маж тешко повреден во сообраќајка на локалниот пат село Грешница – Кичево

Четириесет и четиригодишен маж од селото Грешница се здобил со тешки телесни повреди во сообраќајна незгода која се случила вчера попладне на локалниот пат село Грешница – Кичево. До незгодата дошло кога седумдесет и седумгодишен возач од селото,  управувајќи патничко моторно возило „Шевролет Спарк“ со охридски регистарски ознаки удрил во ...

Повеќе »

Протест против изградба на регионална депонија во Дебрца

Неколку илјади жители од речиси сите села од општина Дебрца денеска протестираат против изградбата на регионална депонија кај селото Годивје. Тие точно на пладне го блокираа сообраќајот на магистралниот пат Охрид – Кичево кај селото Ботун. Дебрчани упатија предупредување дека никогаш нема да дозволат изградба на депонија во нивната општина, ...

Повеќе »

Книга „10+1 прашања и одговори за македонското прашање“ за спорот со името

Во форма на прашања и одговори, а не класична книга, на разбирлив и едноставен начин, професорот по политички науки и историја на атинскиот Универзитет „Пандио“,  Димтрис Христопулос и историчарот и претседател на Архивот на современа општествена историја, Костис Карпозилос, на Грците им ги разрешуваат главните дилеми околу Македонија и спорот ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Османи и Заев се среќни со нотирањето „клучни слабости во економијата“ и нивото на корупција од страна на Европската комисија?

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска преку писмено соопштение реагираше на видео обраќањето на вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи. Реакцијата во продолжение во интегрална верзија: „Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. Јавноста ја интересира дали Бујар Османи и владата на Заев се ...

Повеќе »

Приведен крадецот кој ограби аптека во Маџари

Пронајден и приведен е разбојникот кој со закана со пиштол на почетокот на овој месец изврши тешка кражба во аптека во скопската населба Ченто – соопшти денеска МВР. Оттаму информираат дека до Основното јавно обвинителство е поднесена кривична пријава против 40-годишниот Д.М. од Скопје. Тој на 9 овој месец во ...

Повеќе »

Кривична пријава за еден од разбојниците кои ограбија казино на Партизанска

Секторот за внатрешни работи од Скопје до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 24-годишен скопјанец кој минатиот месец изврши кражба во казино на булеварот „Партизански одреди“. Дваесет и четиригодишниот М.И. на 31 март околу 21 часот заедно со уште едно лице со бела маска и со автоматска пушка одзеле ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']