ВЕСТИ – Page 30 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Две девојчиња повредени по удар од автобомил во Скопје

Вчеравечер на ул. „Филип Втори Македонски“ патничко возило „Фолксваген Бора“ со скопски регистарски ознаки, управувано од  триесет и шестгодишниот скопјанец, Љ.З. од Скопје, удрило во две петнаесетгодишни девојчиња од Скопје. Во незгодата, со повреди се здобиле двете девојчиња кои со друго возило биле пренесени во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“, ...

Повеќе »

„Новости“: Почна војната за 10 милиони документи од Хашкиот трибунал

Србија, Хрватска и Босна и Херцеговина се обидуваат да дојдат до што поголем број на документи и доказни предмети кои се во Хашкиот трибунал, кој по 24 години работа набрзо ќе се затвори – објави денеска српскиот весник „Новости“. Весникот посочува дека се работи за документи кои содржат државни тајни, ...

Повеќе »

Свечена академија по повод 50 години Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, денеска во Македонската филхармонија со Свечена академија ќе ја одбележи 50-годишнината од формирањето на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура, којшто во изминативе пет децении одигра значајна улога во севкупното претставување на македонската национална култура во светот. Според програмата, пригодни обраќања ...

Повеќе »

Втора македонска туристичка берза

Повеќе од 150 туристички работници, претставници на туристички агенции, хотели, ресторани, винарии, музеи, туристички водичи, транспортери, студенти и владини претставници ќе учествуваат на Втората туристичка берза во Македонија што ќе се одржи на 21-ви на 22-ри месецов во Скопје. Во фокусот на настанот, што под слоганот „Сите сме дел од ...

Повеќе »

Заев утре на неформален состанок со премиерите од Западен Балкан кај Могерини

Премиерот, Зоран Заев заедно со премиерите од земјите од Западен Балкан утревечер во Брисел ќе присуствува на неформален состанок на покана на високата претставничка на ЕУ Федерика Могерини. На третиот неформален состанок на премиерите со Могерини ќе стане збор за актуелните настани во регионот и за перспективите за 2018 година, ...

Повеќе »

Одрон на патот Дебар – Струга, сообраќајот по една лента кај Џепиште

Сообраќајот на регионалниот пат Дебар – Струга во близина на село Џепиште поради одрон на голем камен се одвива по една коловозна лента во должина од 20 метри. На самото место поставена е соодветна сообраќајна сигнализација, соопшти АМСМ. Намалена видливост поради магла од 50 до 100 има на Стража, Плетвар ...

Повеќе »

ВМРО- ДПМНЕ: Само граѓаните на референдум може да одлучат околу спорот што го има Грција со нашето име

Одлуката околу решението на проблемот кој што Република Грција го има со нашето име не е и не може да биде екслузивна сопственост само на одредени политичари, па ниту на владејачкото мнозинство во Собранието – се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Од најголемата опозициска партија ги осудуваат изјавите на ...

Повеќе »

Кражба во Скопје: Отишол по бурек, останал без своето „Ауди“

Дваесет и шестгодишно момче од Кочани пријавило во полициска станица дека вчера претпладне непознато лице му го украло автомобилот марка „Ауди А5“. Настанот се случил на улицата „Ѓорче Петров“ во Скопје, кога пријавителот влегол во бурекџилница, а возилото го оставил отворено и изгаснато, но со клучот внатре. Сторителот го искористил ...

Повеќе »

Со закана со пиштол ограбен малолетен скопјанец

Четиринаесетгодишник од Скопје вчера во 17:45 часот пријавил дека непознато лице извршило разбојништво врз него. Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, тој кога влегол во влезот на зградата, сторителот со закана со пиштол му одзел мобилен телефон, по што побегнал во непознат правец. Се преземат мерки за пронаоѓање ...

Повеќе »

Бурата исфрли мина на плажа во Дубровник

Во текот на ноќта на плажата Бање во Дубровник морето исфели противбродска мина од Втора светска војна – соопшти хрватската полиција. Во Дубровник бурата со денови нанесува големи количини гранки, пластични шишиња и друг отпад, а синоќа исфрли и експлозивна направа. Полицијата е на местото каде е пронајдена мината.

Повеќе »

Кривична пријава за поранешната директорка на Завод и Музеј Охрид

Поранешната директорка на Завод и Музеј Охрид заработи кривична пријава поради големата финансиска штета врз Буџетот на РМ, настаната од непостапување по судска одлука од страна на поранешната раководителка на Музејот во случајот со судскиот спор за потпорните ѕидови до музејскиот комплекс „Куќа на Робевци“ меѓу установата и еден од ...

Повеќе »

Седумнаесетгодишник извршил полови дејствија врз деца од 9 и 10 години

Седумнаесетгодишник во повеќе наврати извршил полови дејствија над две деца на возраст од девет и десет години во село во Скопјев- соопшти денеска Министерството за внатрешни работи. Според МВР, вчера во 16:15 часот во полициска станица во Скопје, четириесетгодишна жена од скопско село пријавила дека 17-годишник во повеќе наврати вршел ...

Повеќе »

Викендов бесплатни прегледи за пациентите со кардиореспираторни заболувања на Жан Митрев Клиник

Енормното загадување на воздухот го зголемува ризикот за срцеви, но и за мозочни удари, а особено влијае кај граѓаните кои веќе имаат кардиоваскуларни заболувања – вели д-р Емил Стоицовски, медицински директор при Жан Митрев Клиник. Во таа насока, посочува Стоицовски, Клиниката организира викенд акција за консултативни прегледи на пациентите кои ...

Повеќе »

Покрената истрага против шест офицери на поранешна ЈНА во Хрватска

Против шест пензионирани офицери на поранешна ЈНА осомничени за рекетирање на Бански двори во 1991 година, покрената е истрага, соопшти загребското Жупаниско државно обвинителство. Со истрагата опфатени се пет лица засега со непознато државјанство и еден хрватски државјанин, кои се осомничени за обид на убиство на претставници на највисоките хрватски ...

Повеќе »

Работниците се плашат да пријавуваат злоупотреби на минималната плата

Три месеци откако законски е регулирано исплаќањето на минимална плата во износ од 12.000 денари, се појавија и првите информации дека се прават злоупотреби. Дел од работниците се принудени на газдите да им вратат на рака дел од парите, и најчесто не се охрабруваат да говорат за тоа и да ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']