ВЕСТИ – Page 4 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Ван Ромпој: Без влез во ЕУ можна е граѓанска војна на територија на поранешна Југославијa

Поранешниот претседател на Европскиот совет, Херман Ван Ромпој во емисија на Франс 24 предупреди дека се можни немири во регионот од поранешна Југославија без интеграција во ЕУ. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, Херман Ван Ромпој, кој е поранешен премиер на Белгија и претходник на Донал Туск во ...

Повеќе »

Османи: Македонија доби позитивен извештај со чиста и безусловна препорака

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи во своето неделно видео обраќање на социјалната мрежа „Фејсбук“ оценува дека Македонија доби исклучително позитивен извештај од Европската комисија со чиста и безусловна препорака. Како три клучни позиции што ја отсликуваат суштината на Извештајот, вицепремиерот Османи ги посочува политичките критериуми, подготвеноста за членство според ...

Повеќе »

Акција за чистење на Козјак по повод Денот на планетата Земја

По повод Денот на планетата Земја, денеска Министерството за животна средина и просторно планирање, здружението „Гоу Грин“ и фондацијата „ЦНВП Македонија” организираат акција  за чистење на езерото Козјак. Кон акцијата се приклучија и Дирекцијата за заштита и спасување, Центарот за управување со кризи, Агенцијата за млади и спорт, општина Македонски Брод ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Ребалансот на буџетот што го најавува Зоран Заев е доказ дека економијата е пред колапс

По најавата за ребалансот на Буџетот кон средината на годината, ВМРО-ДПМНЕ  реагираше со соопштение. Реакцијата во интегрална верзија во продолжение: ВМРО-ДПМНЕ  предупреди дека најголемиот буџет во историјата на Македонија што го предвиде владата на Заев е расипнички, неразвоен и скроен само за да ги задоволи политичките апетити на најнеспособниот економски ...

Повеќе »

Заев: Ребаланс на Буџетот кон средина на годината

Ребаланс на Буџетот кон средината на годината – најави денеска премиерот, Зоран Заев. Сепак, како што вели тој, нема да има корекција на стапките за раст. Тој верува дека може да се постигне проектираниот раст од 3,2 проценти и покрај тоа што меѓународните финансиски институции ги намалија проекциите за растот ...

Повеќе »

Недостиг на судска независност, тортура и мешање во приватноста, нотира извештајот на Стејт департментот

Стејт департментот го објави извештајот за човековите права за 2017 година во Република Македонија, кој во делот за корупција и владина транспарентност нотира дека според извештаите на невладините организации владината доминантна улога во економијата создава можности за корупција. – Владата е најголемиот работодавец во земјата. Дел аналитичари проценуваат дека се ...

Повеќе »

Заев: Ќе се појавам како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа од мене

Премиерот, Зоран Заев денеска изјави дека ќе се појави како сведок во случајот „Монструм“ доколку тоа од него го побара судот. Сите материјали кои ги имал за овој случај, како што рече, ги предал на судот. – Ако побара судот да бидам сведок и да кажам се што знам, тоа ...

Повеќе »

Регионална конференција на земјоделски задруги во Струмица: Здружувањето на земјоделците е иднината и на македонското земјоделство

Денеска во Струмица се одржа петтата Регионална конференција на земјоделските задруги која се организираше под мотото „Да изградиме кооперативно општество“. „Задругарството е еден од клучните сегменти на политиките за развој на земјоделскиот сектор, на кој Владата предводена од премиерот Зоран Заев, преку министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, посветено работи. ...

Повеќе »

Претседателот на Европскиот суд на правдата: Словенија и Хрватска можат да тужат, но со заеднички договор

Претседателот на Европскиот суд на правдата, Коен Ленертс по повод писмото на Словенија до Европската комисија, во кое Љубљана најави тужба против Хрватска во врска со арбитражниот граничен спор изјави дека и двете земји-членки на ЕУ можат да се тужат меѓусебно на суд, но тие мора да го сторат тоа ...

Повеќе »

Распишан јавниот повик за субвенции за купување велосипеди

Град Скопје го распиша јавниот повик со кој граѓаните ќе имаат можност да добијат субвенции за купување на велосипед.  Со јавниот повик, Градот ќе им надомести дел од трошоците на граѓаните кои ќе купат велосипед до 31 август. – Средствата што Градот Скопје ќе ги субвенционира се во износ од ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Заев додека опуштено дегустираше вино заедно со Харадинај, ниту еднаш не помисли на семејствата на жртвите од случајот Монструм

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска преку писмено соопштение реагираше во врска со случајот „Монструм“. Косовскиот Премиер Рамуш Харадинај на семејствата на терористите дојдени од Косово во Диво Насеље им додели финансиска помош, а косовските правосудни органи одлучија да не и ги екстрадираат на Македонија Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, осудени на ...

Повеќе »

Објавен конкурсот за Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“

Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар го објави конкурсот за годинашното петто издание на манифестацијата. Според пропозициите во конкурсот, право да се пријават имаат поетите од Македонија и од балканските земји, кои ќе се натпреваруваат во две категории, до 18 години и над 18 години. Заинтересираните поети може да ...

Повеќе »

Регионална конференција „Да изградиме кооперативно општество“

Да изградиме кооперативно општество“ е темата на 5. Регионална конференција  што ќе се одржи денеска во Струмица. Настанот го организира Македонската асоцијација на земјоделски задруги, од каде велат дека целта е да се подобрат трговските релации на земјите од регионот, кои се соочени со глобалните и националните предизвици во земјоделскиот ...

Повеќе »

Нови крупни проекти од социјалата и поддршка на претпријатијата во фокус на средбите во Вашингтон

Нови проекти од областа на социјалата, инфраструктурата и поддршка на малите и средни претпријатија во фокус на Пролетните средбите на македонската делегација во Вашингтон. Како што истакна министерот за финансии Драган Тевдовски, кој заедно со гувернерот Богов е на чело на делегацијата, се зборувало за нов голем проект од областа ...

Повеќе »

Трибина за креативноста и иновативноста во образовниот систем

„Како да се стимулира креативноста и иновативноста во образовниот систем?“ – ова е насловот на трибината која денеска ќе се одржи на Машинскиот факултет во Скопје, во рамките на одбележувањето на „Светската недела на креативност и иновативност“. Целта на одблежувањето, под покровителство на Обединетите Нации, е да се охрабрат сите ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']