ВЕСТИ – Page 4 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Економскиот раст и развој во стапицата на медиокритетската средина

доц. д-р Марјан Николов Загрижува што и новата Влада продолжува со програма за економски раст која е палијативна, ги следи стратешките трендови на државно субвенциониран раст од парадигмата на претходната Влада и не ги адресира вистинските проблеми за креирање на амбиент за ефикасна пазарна економија. Подолг временски период носителите на ...

Повеќе »

Пронајдено уште едно тело во Вардар

Вчера попладне, околу 12,30 часот во Секторот за внатрешни работи Велес било пријавено дека во близина на селото Сопот, во водите на реката Вардар бил забележан човечки труп, заглавен помеѓу карпи. Екипа од Единицата за специјални задачи излегла на лице место, но поради временските услови и непристапниот терен, не успеале ...

Повеќе »

Од март се укинува забраната за купување алкохол по 19 часот

Измените на Законот за трговија со кој треба да се укине ограничувањето за продажба на алкохол после 19 часот се готови и треба до крајот на неделава да бидат објавени на Единствениот национален регистар за прописи (ЕНЕР) – пренесува Емагазин. Повикувајќи се на извори од Министерството за економија, порталот пренесува дека ...

Повеќе »

Убиен Оливер Ивановиќ во Косовска Митровица (обновено)

Убиен Оливер Ивановиќ во Косовска Митровица Лидерот на Граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ, е убиен, откако во него било пукано изутрината околу 8.15 часот во Косовска Митровица, потврди неговиот адвокат Небојша Влајиќ. Ивановиќ подлегна на повреди и покрај борбата на лекарите, изјави адвокатот Влајиќ за порталот Коссев. Ивановиќ ...

Повеќе »

Над 20 лица повредени при експлозија поради истекување на гас во Антверпен (видео)

Најмалку 20 лица се повредени, а неколку беа заробени во урнатините, по експлозија во белгискиот град Антверпен, која оштети неколку згради. Полицијата во Антверпен изјави дека експлозијата не била поврзана со терористички напад и информираше дека веројатно се должи на истекување на гас. Експлозијата одекнала во италијанскиот ресторан „Примавера“ во ...

Повеќе »

Само 27 отсто од компаниите во Македонија се сопственост на жени

Најголем број на македонските големи и средни компании, односно во 73 проценти од нив се сопственост на мажи, а во 67 проценти генерални менаџери. Жени менаџираат во 33 отсто од компаниите, а само 27 проценти се сопственички – покажува истражувањето во рамките проектот „Еднаква моќ за жените“. Проектот го реализираат ...

Повеќе »

Советот на Општина Прилеп ќе легализира и пренамени објект за Дневен центар за деца со церебрална парализа

Советот на Општина Прилеп на итна седма по ред, седница, во новиот состав ја усвои урбанистичко-планската документација за усогласување на намената на земјиштето според Генералниот урбанистички план  за Прилеп. Се работи за објект кој бил дивоградба-поранешниот Центар за поддршка на НВО секторот до Матичното одделение за склучување бракови, кој по ...

Повеќе »

Пукано врз Оливер Ивановиќ во Косовска Митровица

Лидерот на Граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ, според некои српски медиуми е убиен, а според други е ранет во пукањето што се случило утрово околу 8.15 часот во Косовска Митровица. На Ивановиќ било пукано при влегувањето во просториите на својата партија. Според косовските медиуми, Ивановиќ бил погоден од ...

Повеќе »

Нова рунда преговори за спорот за името во Њујорк

Утре во Њујорк ќе започне нова рунда преговори за спорот за името помеѓу преговарачите на Македонија и на Грција, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, со посредство на медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц. Нимиц во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ вчера истакна дека нема да излезе со нов предлог ...

Повеќе »

Тринаесет браќа и сестри пронајдени врзани во куќа во Калифорнија

Нивните родители се уапсени и обвинети за загрозување на здравјето и животот на децата, соопшти локалната полиција. Тринаесет браќа и сестри, на возраст меѓу две и 29 години, се пронајдени врзани и гладни во куќа во калифорнискиот град Перис, што се наоѓа на 100 километри источно од Лос Анџелес. Нивните ...

Повеќе »

20 отсто зеленило на секоја градежна парцела, предвидува новиот закон за урбано зеленило

Најмалку 20 отсто зелена површина треба да има секоја градежна парцела. Ова се предвидува со Законот за урбано зеленило, усвоен вчера во Собранието. Во законот стои дека секоја општина има обврска за изработка на зелен катастар, односно попис на целото зеленило, по број, вид и состојба, а внесен е стандардот ...

Повеќе »

Времето денеска: Дожд во Струга, Кичево и Буково, а магла во Штип и Страцин

На останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива по влажни коловози. Слаб дожд утринава врне во Струга, Кичево и планинскиот превој Буково, а поради магла намалена видливост од 50 до 100 метри има во Штип и Страцин. На останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива по влажни коловози, а на ...

Повеќе »

Малолетник прегази жена во Крива Паланка

Четириесет и четиригодишна жена, денеска починала на главната улица „Св. Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка, откако со автомобил ја прегазил малолетник – соопшти МВР. Несреќата се случила денеска околу 14.30 часот кај објектот на поранешната текстилна фабрика „Карпош“, кога возило „ауди А3“ со скопски регистарски ознаки управувано од Д.Н. роден 2001 година, ...

Повеќе »

Почина Долорес О’ Риордан, пејачката на „Кранберис“

На четириесет и шестгодишна возраст, денеска почина пејачката на бендот „Кранберис“, Долорес О’ Риордан – објавија светските медиуми пред неколку часа. Познатата пејачка од Ирска почина во Лондон, каде била со останатите членови на бендот. Засега не се откриваат повеќе детали. Смртта на О’Риордан предизвика шокирање и вознемиреност меѓу нејзините ...

Повеќе »

Предложено укинување на психолошкиот тест за директори на установи за деца, на АВРМ и Инспекторат за труд

АПТИС како меѓународен сертификат да биде доказ за познавање странски јазик за избор односно именување  на директор на јавна установа за деца,  (детска градинка/центар за ран детски развој/детско одморалиште), укинување на психолошките тестови, како и познавањето на работа со компјутери да се докажува и со домашни сертификати, предвидуваат меѓудругото измените и ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']